banner15

Alman siyasetçiler '1915' önergesinden endişeli

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasına ilişkin önergenin Türkiye-Almanya ilişkilerine gölge düşürebileceği endişesi taşıdığını söyledi.

Alman siyasetçiler '1915' önergesinden endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 1915 yılında Osmanlı topraklarında Ermenilerin toplu şekilde öldürülmelerini soykırım olarak tanımlayan önergeye ilişkin Tagesspiegel gazetesine açıklamalarda bulundu.

Bakan, "Umarım, bu önerge yüzünden Türk-Alman ilişkileri zarar görmez ve birlikte iyi bir şekilde çalışabiliriz" dedi. Bakan, önemli olanın Ermenilerle Türklerin geçmişte yaşananlarla ilgili müşterek bir çalışma yapabilmeleri için yakınlaşmasını sağlamak olduğunu belirtti. Steinmeier, her iki tarafında hassasiyeti nedeniyle bunun çok da kolay olmadığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı, sözlerini "Bu oldukça hassas sürece dışarıdan etki ederek süreci tehlikeye sokmanın akıllıca olduğunu düşünmüyorum. Korkarım ki sadece soykırım kararıyla tarafların yakınlaşması sağlanmaz" dedi. Bakan Steinmeier, yaklaşık bir yıl önce de 1915 olaylarının soykırım olarak tanımlanmasına ilişkin endişelerini dile getirmişti.

OYLAMA 2 HAZİRAN'DA

Almanya Federal Meclisi 2 Haziran'da 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesine ilişkin önergeyi oylayacak. Bakan Steinmeier, kendisinin önergeye onay verip vermeyeceğine ilişkin olarak ise Sosyal Demokrat Partisi (SPD) grubunun gizli oylama yapacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48