Alman siyaseti Müslümanlara mesafeli

Alman siyasi partiler, ne seçim beyannamelerinde ne de sorulan sorularda, Müslümanlar, azınlıklar ve haklarıyla ilgili olumlu net ifadeler kullanmıyorlar

Alman siyaseti Müslümanlara mesafeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman siyasi partilerinin seçim beyannamelerinde, ne Müslümanlar ne azınlıklar ve ne de Türklerle ilgili net ve açıklayıcı ifadeler yok. Sorulan sorulara verilen cevaplar da, Alman partilerin Müslüman haklarına, azınlıklara muğlak bir şekilde baktığını ortay akoyuyor. 

IGMG Perspektif dergisi, Alman partilere Müslümanlarla ve Müslüman hakları ile ilgili sorular gönderdi, gelen cevapları da derginin Eylül sayısında yayınladı.

Tatmin edici olmaktan çok uzak bulunan cevaplarda, Alman partiler, sorulara basmakalıp ve siyasi karşılıklar veriyorlar.

‘Partiniz İslam’ın Almanya’daki hukuki entegrasyon sürecini, yasal düzlemde eşişitlik seviyesine getirmek için hangi adımları atacak’ sorusuna, CDU, 'bu, eyaletleri ilgindiren bir mesele' derken, SPD, ‘Devlet Kilise Hukuku, cemaatlere de açık bir alan. Çözüm bulmak için İslami kuruluşlar ve anayasa hukukçularıyla çabalayacağız’ cevabını verdi. FDP ise, bu soruya, 'İslami kuruluşların Hristiyan kiliseleriyle eşit haklara sahip olma süreci daha uzun yılla süreceğe benziyor. Bu yüzden de ara çözümler bulma peşindeyiz’ dedi.

'Camiye saldırılar ve cami kundaklamaları ile kendini gösteren İslam düşmanlığını önlemek için ne gibi adımlar atacaksınız' sorusuna, CDU, 'İnsanların korkuları ve önyargılarının rolü bunda azımsanacak gibi değil, şeffalık ve diyaloga hazır olmakla bunları önleyeceğiz', SPD ise ‘İslam düşmanlığı ile ırkçılığın bir versiyonu olarak mücadele edeceğiz ve sivil toplumu güçlendireceğiz' sözünü  verdi. FDP de, “İslam düşmanlığı teşhis edilip net olarak tanımlanmalı ve böylece karşı adımlar atılmalı’ dedi.

CDU, okullarda başörlü öğretmen bulunmasını kesin bir dille redderken, diğer partiler bu konuda, basmakalıp cevaplarla yetindi.

Alman siyasi partileri, ırkçı dönerci cinayetlerinin şimdiye kadar yeterince aydınlatılamayan NSU arka planının aydınlatılması için ise adımlar atılması gerektiği yönünde görüş bildirdiler

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 13:20
banner53
YORUM EKLE

banner39