banner39

Alman Sol Parti antisemitizmle suçlanıyor

Alman Sol Parti içinde İsrail karşıtlığının ve antisemitizmin giderek arttığı iddia edildi, Fraksiyon Başkanı Gysi iddiaları aptalca bulduğunu söyleyerek partisini savundu

Avrupa 20.05.2011, 13:03 20.05.2011, 13:03
Alman Sol Parti antisemitizmle suçlanıyor

Mucahid Yıldız / Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Giessen Üniversitesi sosyal bilimcisi Samuel Salzborn ve Leipzig Üniversitesi antisemitizm uzmanı Sebastian Voigt tarafından yapılan araştırmalar sonucu Sol Parti (Die Linke)’de İsrail karşıtlığının ve antisemitizmin giderek arttığı iddia edildi.

Sol Parti milletvekillerinden Berlin Eyaleti eski teşkilat başkanı Stefan Liebich, parti yönetiminden antisemitizme karşı mücadelede daha fazla gayret göstermesini istedi. Liebich, ‘Parti yönetimindekilerin bu tip şeylere karşı daha çabuk mesafe göstermelerini dilerim.’ dedi.

Geçen ay Duisburg Başsavcılığı Sol Parti’ye karşı internet sitesinde antisemitik metinler yayınlandığı için soruşturma başlatmıştı. Parti sitesindeki bir link, İsrail ürünlerine karşı boykot çağrısı yapan ‘Bir daha İsrail için asla savaş olmasın!’ başlıklı bir yazıya yöneltiyordu. Daha sonra parti teşkilatı bu linkin kendileri tarafından konulmadığını, dışardan gelen birinin koymuş olabileceğini açıklamıştı.

Sol Parti Fraksiyon Başkanı Gergor Gysi, partisi hakkındaki suçlamaları sert bir dille eleştirdi. ‘Bu araştırmada ortaya konulan iddialar tamamen aptalca. İsrail hükümetini eleştirmek antisemitizm değildir.’ dedi. Gysi, Almanya’nın tarihi arka planına bakıldığında ‘İsrail ürünlerine karşı boykot çağrısı’nın tartışılmasının bile mümkün olmadığını söyledi.

Gysi partisi içinde ve dışında Ortadoğu’da barışın sağlanması için yapılabilecekler, güvenli sınırlar içinde ve hayat hakkı olan bir Filistin devletiyle birlikte bir İsrail konusunda görüşmeler yaptığını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?