banner39

Alman Sol Parti: Cami saldırıları ayrı kaydedilsin

Alman Sol Parti, camilere yapılan saldırıların polis tarafından özel bir kategoride kaydedilmesini taleb etti.

Avrupa 13.03.2015, 11:37 13.03.2015, 11:37
Alman Sol Parti: Cami saldırıları ayrı kaydedilsin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Müslümanlara ve camilere saldırılar, polis tarafından hakaret, maddi hasar ya da haneye tecavüz şeklinde kaydedilirken, Yahudilere ve havralara yapılan saldırılar antisemitik saldırı olarak ayrı bir kategoride tescil ediliyor.

Alman Sol Parti iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, dün 'Kölner Stadtanzeiger' isimli gazeteye verdiği demeçte, İslam düşmanı saldırıların sayısının nefret eylemleri bölümünde ayrı bir grupta kaydedilmediği sürece tam olarak bilinemeyeceğini söyledi.

Jelpke, Kürtlerin ve solcuların IŞİD'e karşı yaptığı protestoların da nefret eylemleri kapsamında ırkçı ya da İslam düşmanı kategorisinde değerlendirilmesinin çok saçma olduğunu belirtti.

Sol Parti milletvekili daha önce kendileri tarafından verilen bir soru önergesine aldıkları cevaba tepki olarak bu açıklamaları yaptı. Soru önergesine verilen cevapta camilere ve diğer İslami kurumlara yapılan saldırıların ayrı bir grupta değerlendirilmediği bildirilmişti. Şu sıralarda uzmanların nefret suçları başlığı altında 'İslam düşmanlığı' olarak alt bir grub oluşturulabilir mi yönünde çalışmalar yapıyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?