banner15

Alman Sol Parti, Steinmeier'den NSA açıklaması istiyor

Alman Sol Parti, BND'nin Amerikan istihbaratı NSA'ya doğrudan bilgi vermesini Dışişleri Bakanı Steinmeier'in izah etmesini taleb etti. NSA Komisyonu, Snowden'ın video ile dinlenmesini kararlaştırdı.

Alman Sol Parti, Steinmeier'den NSA açıklaması istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman medyasında, dış istihbarattan sorumlu BND'nin Frankfurt'ta kaydettiği telefon görüşmelerini doğrudan Amerikan istihbarat örgütü NSA'ya verdiğine dair çıkan haberler üzerine Sol Partiden tepki geldi. BND'nin bu çalışmasının yapıldığı yıllarda sosyal demokratlarla Yeşiller Partisi tarafından kurulan federal koalisyon hükümeti iktidardaydı. Sol Parti, o zaman istihbarat koordinatörlüğü görevi yapan şimdiki Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in konuya açıklık getirmesini istiyor.

Sol Parti Başkanı Katja Kipping basına verdiği demeçte, ortaya çıkan bilgilerin, o zamanki koalisyon hükümetinin BND'ye adeta bir 'elektrikli süpürge' gibi NSA için bilgi toplama görevi teklif ettiğini gösterdiğini söyledi. Kipping, BND'nin 2004 ve 2007 yılları arasında kayıt altına aldığı telefon görüşmelerini NSA'ya aktarma çalışması yaparken, yürütme organlarında da bazı işbirlikçilerinin bulunduğu ve halen de olduğu zannının böylece daha da sabitleştiğini belirtti.

SNOWDEN VİDEO-KONFERANSLA DİNLENECEK

Diğer taraftan Federal Parlamento tarafından, NSA'nın Almanya'daki istihbarat çalışmalarına açıklık getirmek üzere kurulan Komisyonda, Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti SPD temsilcileri, Rusya'da sürgündeki Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın Almanya'ya getirilmesini engelledi.

Komisyonda, NSA'nın dünya genelindeki gizli çalışmalarını kamuoyuna duyuran Snowden'ın video-konferansla tanık ifadesi alınması kararlaştırıldı. NSA Komisyonu, 11 Eylül'de Snowden'la internet üzerinden bir video bağlantısı yaparak konuyla ilgili sorular yöneltecek.

NSA Komisyonundaki iktidar parti temsilcilerinin yaptıkları açıklamada, Snowden'la ilgili Federal hükümetin tutumundan ve Snowden'ın Almanya'da karşılaşacağı güvenlik riskinden dolayı bu yönde karar alındığı belirtildi.

Muhalefet partileri Yeşiller ve Sol Parti, karara tepki göstererek bunun bir 'aldatma ve skandal' olduğunu bildirdiler. Her iki partiden yapılan açıklamada, kararı Federal Anayasa Mahkemesine götürmek için gözden geçirdikleri kaydedildi. Muhalefet partileri uzun bir süreden beri Snowden'ın Almanya'ya getirilerek burada tanık ifadesinin alınmasını istiyorlar ve federal hükümetin de Snowden'a iltica hakkı vererek, güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirleri almasını taleb ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48