banner15

Alman Sol Parti'den Gauck'a 'iğrenç savaşçı' eleştirisi

Alman Sol Parti milletvekili, facebook mesajında Cumhurbaşkanı Gauck'u iğrenç bir savaş kışkırtıcısı olmakla suçladı.

Alman Sol Parti'den Gauck'a 'iğrenç savaşçı' eleştirisi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Brandenburg Eyaletinden bir Sol Parti milletvekili, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'u Federal Ordunun askeri görevleriyle ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı 'iğrenç bir savaş kışkırtıcısı' ifadeleriyle eleştirdi. Dün yetkili çevrelerden bildirildiğine göre Potsdam Başsavcılığı, milletvekili hakkında soruşturma başlatılmasını gözden geçiriyor.

Alman ceza kanununun 90. paragrafına göre Federal Cumhurbaşkanını kötüleyen kişilere 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Ancak yargılamanın yapılması için yine Cumhurbaşkanı tarafından talimat verilmesi gerekiyor.

Sol Partili milletvekili Norbert Müller, gazetede Gauck'la ilgili okuduğu bir haber üzerine facebook'taki hesabında yaptığı ağır eleştiride şu ifadeleri kullandı: 'Bazıları sadık kalıyor. Diğerleri de Cumhurbaşkanı ve iğrenç birer savaş kışkırtıcısı oluyor'.

Alman Cumhurbaşkanı Gauck, son zamanlarda yaptığı açıklamalarda birkaç kez Almanya'nın Uluslar arası sorumluluk üstlenerek, gerekirse askeri çareleri de kullanması gerektiğini vurguladı.

KOALİSYON ORTAKLARINDAN ELEŞTİRİYE TEPKİ

Federal koalisyon hükümet ortakları Hristiyan Demokrat Birliği CDU ile Sosyal Demokrat Parti SPD, Sol Parti milletvekili Müller'in yaptığı eleştirinin bir hakaret olduğunu, bu ifadelerin saygı ve terbiyeden uzak olduğunu belirttiler.

SPD Federal Parlamento grup başkanı Klaus Ness, Cumhurbaşkanına 'iğrenç savaş kışkırtıcısı' sözleriyle yapılan hakaretin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, Müller'in bu sözlerini geri almasını taleb etti.

Sol Parti grup başkanı Margitta Maechtig ise, milletvekili arkadaşının sözlerine katılmadığını, ancak Gauck'un yurtdışı görevleriyle ilgili görüşlerini kendisinin de eleştirdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48