Alman solcular İsrail'e denizaltıyı protesto etti

Almanya'nın Kiel şehrinde solcular, İsrail için savaş denizaltısı üretilmesini protesto ederek, bunun derhal durdurulmasını talep ettiler. Almanya ile İsrail, İran'ın nükleer programı konusunda bazı farklı düşünceler taşıyor, ancak Almanya her şeye rağmen İsrail'e destek güvencesi verdi.

Alman solcular İsrail'e denizaltıyı protesto etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın kuzeyindeki Kiel şehrinde yapılan 'Paskalya yürüyüşü'nde sol gruplar, İsrail için nükleer silahlarla donatılmış savaş denizaltılarının yapımına derhal son verilmesini istediler. 'Kiel Barış Forumu', 'Kiel Attac' ve 'Uluslar arası Doktorlar Nükleer Savaştan Korunma
Birliği' isimli gruplar, Almanya'nın İsrail için savaş denizaltıları üreterek İsrail ile İran arasında planlanmakta olan savaşa resmen katıldığını gösterdiğini öne sürdüler.

Şubat ayı sonundan bu yana İsrail için üretilen 'Dolphin' model yüksek teknolojik donanımlı denizaltı Kiel'deki HDW Tersanesinde kızağa alındı. Alman birinci kanalı ARD'nin verdiği bilgiye göre denizaltılarda orta menzilli füzeler bulunduruluyor. Haaretz gazetesine konuşan bir İsrailli hükümet yetkilisi, Almanya'dan gelecek savaş denizaltılarının stratejik bakımdan çok büyük önemi haiz olduğunu söyledi.

Dolphin denizaltılarından birincisi bu yıl sonuna kadar İsrail'e teslim edilecek. İkincisi için sipariş verilerek üretimine başlandı. Üçüncüsünün antlaşması ise bugün Berlin'de bulunan İsrail Savunma Bakanı Ahud Barak ile Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere arasında yapıldı. Diğer iki denizaltı için olduğu gibi üçüncü denizaltının masraflarının üçte birine tekabül eden 135 milyon Avro'sunu Alman Devleti karşılıyor.

ALMANYA İRAN'LA SAVAŞ KONUSUNDA AYRI DÜŞÜNSE DE İSRAİL'E TAM DESTEK VERİYOR

Berlin'de Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ile görüşen İsrail Savunma Bakanı Ahud Barak, İran'ın nükleer güce sahip olmasını kabul edemeyeceklerini, buna karşı mücadele için her türlü çareye başvuracaklarını söyledi. Barak'ın ifadelerine göre İsrail, İran'ın nükleer tesislerini yeraltına çekmeye fırsat bulamadan saldırı yapmayı planlıyor.

Alman Savunma Bakanı De Maiziere ise, İran'a yapılacak silahlı müdahaleye karşı İsrail'i uyararak, böyle bir saldırının hem İsrail, hem de bölge için hiç de hesapta olmayan çok değişik tehlikeli gelişmelere neden olabileceğini söyledi. Alman Bakan, Tahran'la nükleer programı konusunda yaptırımların eşliğinde görüşmelere devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

De Maiziere, İsrail ile İran konusunda Almanya aynı düşünmese de, Başbakan Angela Merkel'in sözlerinin geçerli olduğunu, yani İsrail'in varlığı ve güvenliğinin Alman Devletinin başlıca önceliği olduğunu belirtti. Bu bağlamda Alman Savunma Bakanı, İsrail'e üçüncü savaş denizaltısının da teslim edileceğini ve Yahudi Devletine mali yardımın da yapılacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 18:12
banner53
YORUM EKLE

banner39