Alman sosyal sisteminin vazgeçilmezi yabancılar

Güncel bir araştırmaya göre Almanya'da sosyal kasaları Alman pasaportu olmayan yabancılar dolduruyor.

Alman sosyal sisteminin vazgeçilmezi yabancılar

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Bertelsmann Vakfı tarafından Avrupa Ekonomik Araştırma kurumu ZEW'e yaptırılan bir araştırmaya göre Almanya'daki sosyal sistemin getirdiği yükün önemli bir kısmını Alman vatandaşı olmayan yabancılar taşıyor. Araştırmaya göre 2012 yılında Almanya'da yaşayan 6,6 milyon yabancı tarafından ödenen sosyal giderler sayesinde 22 milyar Avro artı gelir sağlandı.

Yapılan araştırmada her yabancının harcadığı sosyal giderlerden 3 bin 300 Avro daha fazla vergi ve sosyal harç ödediği belirlendi. Yabancıların eğitim düzeyine göre yaptıkları ödemenin de arttığı kaydedildi.

Bertelsmann Vakfı temsilcilerinin araştırma sonuçlarının sunumunda ifade ettiklerine göre, şu anda Almanya'da yaşayan ve Almanlarla aynı eğitim seviyesine ulaşabilmiş 30 yaşın altındaki yabancılara, daha iyi para kazanabilecekleri Almanlarla aynı işlerde çalışma fırsatı verilmiş olsa, her biri hayatı boyunca 118 bin 400 Avro daha fazla vergi ödeyebilir.

ZEW uzmanı Hoger Bonin, Almanya'ya göçte yönlendirme yapıldığı takdirde sosyal giderlerin daha da büyük oranda yabancılar tarafından sağlanabileceğini söyledi. Bonin, ülkeye gelen yabancıların eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa, kamu hizmetleri için gerekli giderlerin daha büyük kısmının bu kişiler tarafından karşılanabileceğini belirtti.

Araştırmaya göre Almanya'ya her yıl 200 bin göçmen gelmiş olsa ve bunlardan yüzde 30'u yükek öğrenim, yüzde 50'si orta derecede öğrenim görmüş olsa, ülkede yaşayan vatandaşların her yıl vergi yükü 400 Avro hafifleyecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 11:21
banner53
YORUM EKLE

banner39