Alman SPD Başkanı, Başbakan yardımcısı

Alman federal koalisyon hükümeti kurma görüşmelerinde görev dağılımı en son tura bırakıldı, ancak SPD Genel Başkanı Gabriel'in Başbakan Yardımcısı olmaya karar verdiği bildirildi.

Alman SPD Başkanı, Başbakan yardımcısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yazın yapılan genel seçimlerden sonra birinci ve ikinci olarak sandıktan çıkan Hristiyan demokratlarla, sosyal demokratlar arasındaki koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerde görev dağılımı konusu gündemin son maddesini teşkil etmesine rağmen birtakım spekülasyonlar yapılıyor.

Haftalık 'Spiegel' dergisindeki bir haberde, Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel'in, Federal Başbakan Yardımcılığı görevini almaya karar verdiği bildirildi. Birkaç gün önce çıkan haberlerde Gabriel'in bakanlık bile almayacağı belirtilmişti.

Alman dergisinin haberine göre Başbakan Angela Merkel ve Gabriel, ikili görüşmeler yaparak Gabriel'in hükümette Başbakan yardımcılığı görevi alması konusunda uzlaştılar. Ayrıca hükümet üyeleri konusunda da büyük oranda anlaşmaya varıldı. Yine dergideki habere göre Dışişleri bakanlığı ve Savunma bakanlığı ile İçişleri ve Adalet bakanlığı iki parti arasında karşılıklı olarak paylaşılacak.

Spiegel'in haberi SPD yönetimi tarafından yalanlansa da parti sözcülerinden birinin Merkel ve Gabril arasında görüşmeler yapıldığı bildirildi. Federal hükümette 14 bakan görev yapıyor ve henüz tam olarak hangi bakanlıkları hangi partiden kimlerin yapacağı henüz tam olarak belli değil.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 11:25
banner53
YORUM EKLE

banner39