banner15

Alman SPD, drone alımına henüz şüpheli bakıyor

Alman koalisyon ortağı SPD, Federal Ordu için drone satın alınmasına şüpheli yaklaştığını bildirdi.

Alman SPD, drone alımına henüz şüpheli bakıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da Federal Orduya insansız hava aracı alımı konusunda, federal koalisyon hükümeti ortakları Hristiyan demokratlarla, sosyal demokratlar arasındaki tartışma devam ediyor. Federal Ordu dronelerin satın alınmasının çok önemli olduğunu belirtti. Muhalefet partileri ise silahsız da olsa insansız hava araçlarının alımının, gelecekte silahlı olarak da kullanımına yol açabileceğini öne sürerek karşı çıkıyorlar.

Federal hükümetin koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'den savunma politikası uzmanı Hans-Peter Bartels, Federal Ordunun savaş droneleri ile donatılmasına şüpheli baktılarını söyledi. Federal Parlamento Savunma Komisyonu Başkanı Bartels, dün medyaya verdiği demeçte, Alman birliklerinin silahlı insansız hava aracına ihtiyaçlarının bulunmadığını bildirdi.

Federal Ordunun elinde bulunan araçlarla ihtiyacını giderdiğini ifade eden Bartels, piyade birliklerini desteklemek için havadan bombardıman yapan savaş jetlerinin ve helikopterlerin yeterli olduğunu kaydetti. Bartels, silahlı drone alımını gerekli kılacak bir görevin de henüz bulunmadığını sözlerine ekledi.

SAVUNMA KOMİSYONU UZMANLARDAN BİLGİ ALDI

Federal Parlamento Savunma Komisyonu, dün öğleden sonra konuyla ilgili uzmanları dinleyerek, insansız hava aracı alımı konusunda bilgi aldı. Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, dronelerin satın alınması için kesin kararlı olsa da, Federal Parlamentonun onayı olmadan Federal Orduya drone alınması mümkün değil. Federal Parlamentoda koalisyon ortağı SPD ile birlikte muhalefet partileri Yeşiller ve Sol Parti de silahlı insansız hava aracı satın alınmasına karşı çıkıyor.

Her geçen gün daha da çok geliştirilen dronelerin yakın zamanda tam techizatlı savaş jetlerine dönüştürülmesinden korkuluyor. Bilim ve Politika Vakfından Marcel Dickow, kendi başına hareket edebilen sistemlerin hiçbir zaman silahlandırılmaması gerektiğini, silahlı sistemlerin de hiçbir zaman kendi başına hareket etmelerine izin verilmemesi gerektiğini savundu. Dronelere yerleştirilen yeni bilgisayar sistemleri, hiçbir insanın müdahalesine gerek kalmadan dronenin uçmasını, operasyonlar yaparak yeniden iniş yapmasını sağlıyor.

Alman federal hükümetin koalisyon sözleşmesinde, kendi başına hareket edebilen 'katil bilgisayarlar'ın kullanımına Uluslar arası karşı tavrı alma zorunluluğu yeralıyor. Muhalefet partileri, savaş dronelerinin üretimine başlanması halinde bu kurala uymama tehlikesinin doğacağından endişe ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48