banner39

Alman SPD Genel Başkanı Pegidacılarla görüştü

Almanya Federal Başbakan Yardımcısı sosyal demokrat politikacı Gabriel, hiç beklenmedik bir şekilde Dresden'deki İslam karşıtı Pegida'nın bir toplantısına katılarak aktivistlerle görüştü.

Avrupa 24.01.2015, 13:04 24.01.2015, 13:04
Alman SPD Genel Başkanı Pegidacılarla görüştü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı sosyal demokratların lideri Sigmar Gabriel, sürpriz bir şekilde Dresden şehrinde Pegida tarafından düzenlenen bir tartışma toplantısına katıldı. Cuma akşamı yapılan program 'Eyalet Politik Eğitim Dairesi' tarafından düzenlendi. Gabriel toplantıya siyasi kimliğiyle değil de, özel bir kişi olarak katıldığını söyledi. Toplantıda Pegida karşıtları da bulunuyordu.

Gabriel, yaklaşık 200 kişinin katıldığı programda bir saat kadar Pegidacılarla tartıştı. SPD Genel Başkanı, demokrasilerde birbiriyle konuşmaktan başka bir yol bulunmadığını belirtti.

Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD'de şimdiye kadar Pegida ile ilgili ortak bir yaklaşım ortaya konulamadı. Parti Genel Sekreteri Yasmin Fahimi, Pegidacılarla görüşmenin yanlış anlaşılabilecek bir sinyal olabileceğini söylerken, Federal Parlamento Grup Başkanı Thomas Oppermann, diyaloğa hazır olduğunu bildirmişti.

Alman Başbakan Yardımcısı Gabriel ise, Pegida hareketinin kurucusu ve gösterileri düzenleyen neonazilerle görüşmeyeceğini, ancak bu gösterilere katılan endişeli ve politikadan şikayetçi vatandaşlarla elbette görüşmesi gerektiğini vurguladı.

Pegida ile görüşme toplantısını düzenleyen Eyalet Politik Eğitim Dairesi Başkanı Frank Richter, programın iyi olduğunu, ancak açık söylemek gerekirse zaten görüşülen konuların hepsinin de bilinen şeyler olduğunu kaydetti. SPD Genel Başkanı Gabriel, politikacıların yaptıkları konusunda şeffaflık sağlanabilmesi için bu tür toplantılara davet edilmelerini önermişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?