banner39

Alman SPD, Türkiye'den de işgücü istiyor

Alman Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Federal Parlamento Grup Başkanı Oppermann yeni bir göç kanunu hazırlanması konusunda ısrar ediyor, Kanada'dakine benzer bir sistem getirmek istiyor.

Avrupa 19.02.2015, 12:11 19.02.2015, 12:11
Alman SPD, Türkiye'den de işgücü istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kısa bir süre önce Kanada gezisinden geri dönen SPD Fraksiyon Başkanı Thomas Oppermann, bu yıl Kanada'nın 180 bin göçmen istediğini, aynı sistemle Almanya'ya da göçmen getirilebileceğini söyledi. Oppermann, gelecek on yılda Almanya'da 6-7 milyon kişinin emekliye ayrılacağını ve büyük bir işgücü açığının ortaya çıkacağını belirtti. Bu nedenle acilen yeni bir göç kanununa ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Oppermann, bunun Almanya'ya gelmek isteyenlere bir sinyal oluşturacağını belirtti.

Hangi ülkelerden göçmen gelmesini istiyorsunuz şeklindeki soruya verdiği cevapta Oppermann, öncelikle Doğu Avrupa ülkelerinden göç alınabileceğini, ancak özellikle zenaat ile yaşlılara bakım sektöründe çalışacak işgücünün Mısır ve Türkiye'den de gelebileceğini bildirdi.

Oppermann, Mart ayının başında partisi SPD'nin bu konuyla ilgili bir durum raporu hazırlayacağını, bununla Alman kamuoyunda geniş boyutlu ve rasyonel bir tartışma başlatmak istediklerini açıkladı. Sendikaların da bu tartışmaya katılmalarını beklediklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?