banner39

Alman SPD'den hükümete NSU davası eleştirisi

Alman ana muhalefet partisi SPD'nin Genel Başkanı Gabriel, Federal hükümetin NSU mahkemesinin Türk basınını dışlaması konusunda bir şeyler yapması gerektiğini, aksi takdirde Almanya'nın Uluslar arası itibarının sarsılacağını söyledi.

Avrupa 08.04.2013, 12:01 08.04.2013, 12:01
Alman SPD'den hükümete NSU davası eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Münih şehrinde 17 Nisan'da başlayacak NSU davasına Türk gazetecilerin alınmaması konusundaki tartışmalar devam ediyor. Ana muhalefet partisi SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, 'Bild am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte, Hür Demokrat Parti FDP'li Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ve Bavyera Eyaleti hükümetine bir çağrı yaparak, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi OLG'de medyaya yer verilme konusuna müdahele etmelerini taleb etti. Gerek Bavyera hükümetinin gerekse Federal Adalet Bakanının konuyla ilgilenmemesini anlayamadığını söyleyen Gabriel, mahkeme salonunda kaç sandalye olmasının belirlenmesinin, mahkemelerin bağımsızlığını neredeyse hiç etkilemeyeceğini kaydetti.

OLG tarafından gazetecilere yer ayrılması konusunda yapılan açıklamada, başvuru sırasına göre yer verildiği bildirilmişti. Ancak bu belirlemede Türk medyasına hiç yer verilmemesi Uluslar arası platformda dikkatleri Almanya'nın üzerine çekti.

SPD lideri Gabriel, Almanya'nın bu durumdan olumsuz etkileneceğini ve Uluslar arası itibarının zedeleneceğini belirtti. Bu konudaki sorumluların dünyada alay konusu haline getirileceğini bildiren Gabriel, aynı şekilde Almanları ilgilendiren, örneğin Türkiye'de 'İslamcı teröristler tarafından Almanların öldürüldüğü bir dava olsa ve Alman basını dışlansaydı ne olurdu?' sorusunu yöneltti. Gabriel, mahkeme salonuna 3 sandalye daha fazla konulmasının çok da zor bir iş olmadığını söyledi. Ayrıca 'SPD-Zeitung'a mahkeme tarafından ayrılan bir kişilik yeri de Türk basın mensuplarından birine verebileceklerini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?