banner39

Alman SPD'den Westerwelle'ye Mali eleştirisi

Alman ana muhalefet partisi SPD, Dışişleri Bakanı Westerwelle'nin Mali'ye BM tarafından 12 bin asker gönderilmesi görevine yardım sözünü eleştirdi.

Avrupa 02.05.2013, 11:59 02.05.2013, 11:59
Alman SPD'den Westerwelle'ye Mali eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin BM tarafından kararlaştırılan 12 bin askerle yapılacak göreve katılma sözü vermesi ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD tarafından tepkiyle karşılandı. SPD Fraksiyon Başkan yardımcısı Gernot Erler, medyaya verdiği demeçte, Westerwelle'nin BM görevine Alman katılımı konusundaki düşüncelerini derhal Federal Parlamentoda paylaşması gerektiğini söyledi. Erler, Alman milletvekillerinin Mali görevinin genişletilmesi konusunda yine medyadan bilgi edinmesinin 'kötü bir stil' olduğunu vurguladı.

Westerwelle hafta sonu Gana'ya yaptığı ziyaret sırasında, BM tarafından kararlaştırılan Mali'ye 12 bin 600 asker ve polisin gönderilmesi görevini Almanya'nın da desteklemeye hazır olduğunu bildirmişti. 'Minusma' adı verilen BM askeri gücü 1 Haziran'dan itibaren Mali'deki Afrika güçlerinin yerine geçecek. BM, bu kararıyla tüm üye ülkelere seslenerek asker ve polis güçleriyle yardım etmelerini taleb etti.

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü, şimdiye kadar kendilerinden destek istenmediğini, olası yardım için Dışişleri Bakanlığı ile görüştüklerini bildirdi.

Alman Federal Ordusu Pazartesi günü Malili askerlerin eğitimine başladı. Ordu sözcüsü ilk olarak 35 kişiye gerekli araçlarla öncü birlik eğitimi verildiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?