banner39

Alman SPD'li eski milletvekillere soruşturma

Alman SPD'li eski milletvekilleri hakkında silah sektöründen rüşvet aldıkları haberinden sonra Başsavcılık haklarında inceleme başlattı.

Avrupa 22.05.2014, 12:05 22.05.2014, 12:05
Alman SPD'li eski milletvekillere soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman silah şirketi 'Krauss-Maffei-Wegmann' KMW'nin Yunanistan'a yaptığı tank ve tank topu satışlarında Sosyal Demokrat Parti SPD milletvekillerine rüşvet verdiği yönündeki haberler üzerine, Münih Başsavcılığı eski milletvekiller Heinz-Alfred Steiner ve Dagmar Luuk hakkında soruşturma başlattı. Basında çıkan haberlerde bu iki Alman milletvekilinin KMW'den 5 milyon Avrodan fazla rüşvet aldığı bildirilmişti.

'Süddeutsche Zeitung'da yeralan bir haberde soruşturmayla ilgili aramalar yapıldığı ve KMW'nin beş yöneticisi hakkında da soruşturma başlatıldığı bildirildi. KMW'nin ödediği 5 milyon Avroyu 'danışma masrafı' olarak maliyede bildirmesi üzerine, eski milletvekillerine rüşvet verildiği ortaya çıktı.

Diğer taraftan Yunanistan'da tutuklanan Savunma Bakanlığı çalışanı, Almanya'dan tank alımları yapıldığı sırada rüşvet aldığını itiraf etti. Münih Başsavcılığı, Alman milletvekillerinin KMW'den aldığı danışmanlık ücretinin bir kısmının Yunanistan'a aktarıldığını tahmin ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?