Alman SPD'nin başbakan adayı oy kaybettiriyor

Alman ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD, son yapılan ankete göre oylarından iki puan daha kaybederek yüzde 23'e düştü.

Avrupa 17.01.2013, 11:51 17.01.2013, 11:51
Alman SPD'nin başbakan adayı oy kaybettiriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ana muhalefet partisi SPD, geçen yıl Ekim ayında başbakan adayı olarak Peer Steinbrück'ü seçtikten sonra şimdiye kadar oylarından yüzde 7 kaybederek toplam yüzde 23'e düştü. Buna karşılık Federal Koalisyon hükümetinin büyük ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU oylarını rekor düzeyde artırdı.

Haftalık 'Stern' dergisi ve özel televizyon kanalı RTL tarafından 'Forsa' araştırma şirketine yaptırılan son seçim anketine göre SPD, bir hafta öncesine göre iki puan daha kaybederek yüzde 23'e düştü. SPD'nin oyları 2011 Temmuz ayından bu yana ilk defa bu kadar çok azalma gösterdi. CDU/CSU'nun oyları ise yüzde 43'e yükselerek Merkel'in başbakanlığı dönemindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Federal hükümetin küçük koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti FDP, her ne kadar oylarını bir puan artırsa da, toplam yüzde 3 ile Federal Parlamentoya girmesi imkansız. Yeşiller ve Sol Parti de birer puan kaybettiler. Yeşiller'in oy oranı yüzde 14'e düşerken, Sol Parti'nin oy oranı da yüzde 8'e düştü. Korsanlar Partisi'nin oy oranı da ancak yüzde 4'ü buluyor. Yüzde 5 baraj uygulamasından dolayı Korsanların da Federal Parlamentoya girmeleri bu durumda mümkün görünmüyor.

SPD'nin başbakan adayı Steinbrück, Forsa anketine göre oy kaybetmeye devam ediyor. Almanların başbakanlarını doğrudan seçme imkanı olsaydı, anket sonuçlarına göre Steinbrück oyların sadece yüzde 18'ini alabilirdi. Geçen haftaki sonuçlara göre Steinbrück 4 puan daha kaybetti. Ankete göre Merkel, doğrudan seçim oylarının yüzde 59'unu alabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?