banner39

Alman STK'lar zenginleri göreve çağırıyor

Almanya'da sendikalar ve bazı sivil toplum kuruluşları en zengin 10 bin Almanın Avro kriziyle mücadele için daha fazla vergi ödemelerini taleb ediyor.

Avrupa 04.08.2012, 14:23 04.08.2012, 14:23
Alman STK'lar zenginleri göreve çağırıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman sendikalar birliği Verdi ve sivil toplum kuruluşlarından Attac ve 'Paritaetischer Wohlfahrtsverband' (Eşit Refah Birliği) biraraya gelerek, Avro krizine karşı en zengin Almanlardan daha fazla vergi alınması için yeni bir kampanya başlattılar.

Adil dağılım şeklinde anlaşılabilecek 'Umfairteilen' sloganıyla başlatılan kampanya ile STK'lar, şimdiye kadar zenginlere vergi artırımı sözkonusu olduğunda temkinli davranan Sosyal Demokrat Parti SPD, Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Hür Demokrat Parti FDP'nin politikalarını ve giderek sosyal devlet olgusundan uzaklaşılmasını eleştiriyorlar.

Onlarca sivil toplum kuruluşu ile Sol Parti ve Yeşiller tarafından da destklenen eylem gününde, Berlin, Köln, Frankfurt ve Hamburg başta olmak üzere daha birçok şehirde 29 Eylül'de büyük gösteri toplantıları yapılacak.

Eylem hakkında bilgi verilen internet sitesinde yayımlanan bir makalede son 20 yılda Almanya'da zenginler ile fakirler arasındaki eşitsizliğin büyük oranda arttığı, halkın onda birini oluşturan zenginlerin servetinin toplam servetin üçte ikisini teşkil ettiği belirtildi. Yoksul halkın tüm varlıklarının toplamı ise genel servet miktarının sadece yüzde birini oluşturuyor.

Almanya'da 1998'den beri zenginler için öngörülen vergi indirimlerinden dolayı yıllık toplam 50 milyar Avro tutarında bir gelir kaybı görüldü. Ayrıca miras kalan servetlere uygulanan vergiler de Almanya'da AB standartlarının altında tutuluyor. Almanya'nın devlet borçlarının toplamı ise 2 Trilyon Avroyu buluyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü