banner39

Alman sünnet kanunu bugün onaylanıyor

Yoğun tartışmalara neden olan sünnetle ilgili hazırlanan kanun tasarısı bugün Alman Federal Parlamentosunda karara bağlanacak.

Avrupa 12.12.2012, 11:29 12.12.2012, 11:29
Alman sünnet kanunu bugün onaylanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Köln Mahkemesi tarafından sünnetin yasaklanması üzerine Almanya'da Müslümanların ve Yahudilerin din özgürlüğü tartışmaları alevlenmişti. Bunun üzerine Federal hükümet konuyla ilgili yeni kanun çıkarma kararı almış, Federal Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı hükümet tarafından kabul edilmişti. Bugün Federal Parlamentoda kanun tasarısı görüşülerek oylanacak.

Hazırlanan kanuna göre Müslümanlar ve Yahudiler erkek çocuklarını sünnet edebilecek. Sünnet işlemi 6 aydan büyük çocuklarda yalnızca doktorlar tarafından yapılacak. Bebeklerin sünnet işlemi ise bu konuda tıbbi eğitim almış kişiler tarafından da yapılabilecek. Yahudiler zaten erkek çocuklarını 8 günlük iken sünnet ettiklerinden, onlar için herhangi bir sorun bulunmuyor.

Kanun, sünnet işleminin yapılabilmesi için dini motif şartını gerekli görmüyor. Zira ebeveynin dini nedenle mi sünnet yaptırdığının tesbit edilmesi imkansız. Diğer taraftan ABD'de olduğu gibi birçok anne-baba çocuklarını hijenik nedenlerden dolayı da sünnet ettiriyor.

Yeni kanunla çocuğun rahatının sağlanması için ise işlemin mutlaka tıbbi şartlara uygun olarak yapılması öngörülüyor. Yani mümkün olduğu kadar ağrının azaltılması için gerekli tıbbi tedbilerin alınması taleb ediliyor.

Federal Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısına karşılık Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti SPD tarafından 66 milletvekilinin desteklediği alternatif bir sünnet kanunu daha hazırlandı. Bu kanunda tek fark olarak, tıbbi nedenler dışında sünnet edilen çocuğun 14 yaşını geçmiş olması şartı bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?