banner39

Alman tank satışı mahkemede

Alman Yeşiller Partisinden Volker Beck, hükümetin Suudi Arabistan’a tank satışı konusunda ayrıntıları açıklamasını sağlamak amacıyla, silah şirketi Kraus-Maffei Wegmann hakkında suç duyurusunda bulunarak mahkemeye başvurdu

Avrupa 08.07.2011, 13:18 08.07.2011, 13:18
Alman tank satışı mahkemede

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Suudi Arabistan Leopard 2 model tank satışı izni mahkemelik oldu. Yeşiller Parlamento Grup Başkanı Volker Beck, dün Berlin’de başsavcılığa müracaat ederek tank satışından sorumlu silah şirketi Krauss-Maffei Wegmann hakkında suç duyurusunda bulundu. Beck, hükümetin Suudi Arabistan’a tank satışı konusunda ayrıntıları açıklaması için mahkemeye başvurduğunu belirtti.

Başbakan Angela Merkel ve kabine üyeleri, gizlilik prensibini öne sürerek Federal Güvenlik Konseyi’nin tank satışına izin konusunda ayrıntıları açıklamamakta ısrar ediyor. Berlin’den anayasa hukukçusu Ulrich Battis, Başbakan’ın, Almanya’nın menfaatine zarar vermediği sürece bu gizlilik prensibini kaldırabileceğini söyledi. Hükümet temsilcileri ise emsal teşkil etmemesi için suskunluklarını devam ettirdiklerini belirtti.

Hafta başında koalisyon ortakları arasında en azından silah satışının arka planını açıklamak konusunda bir tartışma yapılmış ve İran’ın nükleer silah geliştirmesinden duyulan endişe nedeniyle Suudi Arabistan’ın modern silahlarla techizinin düşünüldüğü ifade edilmişti. Ortadoğu’daki karışıklıklar gözönüne alınarak halen stabilize durumunu koruyan Suud rejiminin Tahran’a karşı korunduğu tezi ortaya atılmıştı.

Ancak bu durumda, tank satışına verilen izinle koalisyon hükümetinin kendisinin savunduğu kriz bölgelerine ya da kriz çıkma ihtimali yüksek olan bölgelere silah satışını yasaklayan silah ihracatı yönetmeliğini önce kendisinin çiğnediği anlamına geliyor.

Eski başbakanlık müsteşarlarından Horst Teltschik, Suudi Arabistan’a tank satışının yalnızca endişe verici olmadığını, Suud rejiminin Arap dünyasındaki değişime karşı yoğun bir mücadele verdiğini söyledi. Eski başbakan Helmut Kohl zamanında Federal Güvenlik Konseyi üyeliği de yapan Teltschik, konsey görüşmelerinin gizli olmasına rağmen verilen kararın gizli olmadığını ve gizli tutulmak zorunda da olmadığını belirtti. Teltschik, hükümetin kararın nedenlerini açıklamasını istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?