banner15

Alman temsilciler Waşington'da NSA'yı görüştü

Alman Başbakan Merkel'in temsilcileri Waşington'da yetkililerle NSA konusunu görüştüler, ayrıntılar açıklanmadı.

Alman temsilciler Waşington'da NSA'yı görüştü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel'in ABD Devlet Başkanı Barak Obama ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Federal Başbakanlık yetkilileri, Amerikalı istihbarat yetkililerinden bilgi almak üzere Waşington'a gitti. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmede tarafların açık bir şekilde konuyu masaya yatırdıklarına dair spekülasyonlar yapılıyor. Ancak görüşmelerin yeterli olmadığı bildirildi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, önümüzdeki günlerde ve haftalarda iki ülke arasındaki diyaloğun devam edeceğini belirtti. Almanya ve ABD arasında bir Karşı İstihbarat Antlaşması yapılacağına dair somut bilgi verilmedi.

Almanya'dan Başbakan Merkel'in dış politika müsteşarı Christoph Heusgen ve İstihbarat Koordinatörü Günter Heiss ile iki ülkenin istihbarat uzmanlarının katıldığı görüşmenin 'yapıcı' geçtiğini söyleyen Rice, gelecekte de Almanya ile ortak çalışmanın daha da güçleneceğini belirtti.

Görüşmeye ABD tarafından Rice ile birlikte İstihbarat Servisi Müdürü James Clapper ve Obama'nın Karşı Terör Danışmanı Lisa Monaco katıldı. NSA şefi Keith Alexander'ın yerine yardımcısı John Inglis katıldı.

Waşington'daki toplantının Obama ile Merkel arasındaki telefon görüşmesinin devamı niteliğini taşıdığını söyleyen Obama'nın sözcüsü Josh Earnest, aynı zamanda ABD'nin NSA çalışmalarıyla ilgili haberlerden kaynaklanan gerilimi azaltmak için yaptığı çalışmaların bir kısmını teşkil ettiğini kaydetti. Berlin'de Federal hükümet sözcüsü de Waşington'daki görüşmenin Alman hükümetinin konuyu açıklığa kavuşturma çalışması olduğunu, istihbarat servislerinin tam olarak ne yaptığı konusunun görüşmenin gündemini teşkil ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa bölüm başkanı Victoria Nuland da Merkel'in dışişleri müsteşarı Heusgen ile görüştü. Heusgen'in ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ile de görüşeceği bildirildi.

Alman tarafından iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen ile dış istihbarattan sorumlu BND'nin Başkanı Gerhard Schindler de Waşington'a giderek Amerikalı yetkililerle görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 11:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48