Alman tornadolar artık geceleri de uçabiliyor

Türkiye'de konuşlandırılan ve Suriye'de keşif uçuşları yapan Alman tornadolardaki arıza geçici olarak giderildi, artık gece uçuşları da yapabilecekler.

Alman tornadolar artık geceleri de uçabiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin İncirlik askeri üssünde konuşlandırılan Alman tornado model savaş jetlerinde teknik bir değişiklik yapılarak gece uçuşlarının yapılması sağlandı. Potsdam'daki komuta merkezinden yapılan açıklamada, haftasonu jetlere yeni bir program yüklenerek probleme geçici bir çözüm bulunduğu bildirildi.

Ekim ayına kadar problemin tamamen ortadan kaldırılacağı belirtildi. Ocak ayında Suriye hava sahasında başlayan ilk keşif uçuşlarından sonra, tornadoların kokpitlerinin pilotlara yansımasından dolayı gece uçuşu yapamadıkları duyrulmuştu.

Alman Federal Savunma Bakanlığı, tornadoların gece uçamamasının eleştirilmesi üzerine, Suriye ve Irak'taki görev kapsamında gece uçuşlarının bulunmadığını belirtti. Bakanlık sözcülüğü, tornadoların yüksek çözünümlü kameralarla resim çektiklerini, bunun zaten ancak gündüz mümkün olduğunu kaydetti.

Gece uçuşlarında tornadolar ancak infrarot kameralarla ısı kaynaklarını çekebiliyorlar. Bu şekilde yapılan kayıtlar, gündüz çekilenler kadar net görüntü sağlamıyor. Ancak buna rağmen tornadoların gece uçuşlarını yapabilecek durumda olmaları gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 11:48
banner53
YORUM EKLE

banner39