Alman tornadolar geceleri uçamıyor!

Suriye ve Irak'ta keşif uçuşları yapan Alman savaş jetleri tornadoların, kokpit ışıklarının pilotların yüzüne yansıdığı için geceleri uçamadığı bildirildi.

Alman tornadolar geceleri uçamıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak ve Suriye'de IŞİD'le mücadeleye destek vermek için yılbaşından bu yana keşif uçuşlarına başlayan Alman tornado model savaş jetlerinin geceleri uçuş yapamadığı açıklandı. Almanya'da yayınlanan 'Bild' gazetesinin haberine göre yeni bir bilgisayar programıyla donatılan tornadoların kokpitlerindeki ışık çok fazla ve pilotların yüzlerine yansıyor. Bu yüzden jetlerin gece uçuşları mümkün olmuyor.

Alman Federal Ordusu Hava Kuvvetleri sözcüsü, gazeteye verdiği demeçte problemin ortadan kaldırılması için çalışmaların başladığını, bu yıl sonuna kadar bir çözüm bulmayı umduklarını söyledi. Sözcü, keşif uçuşlarının zaten gündüz daha iyi yapılabildiğini, problemin görevi olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Kasım ayı ortalarında gerçekleştirilen Paris saldırılarından sonra Almanya, IŞİD'e karşı Fransa'yı desteklemek için havadan askeri yardım başlattı. Bu yardımlar kapsamında İncirlik hava üssünde konuşlandırılmış bir yakıt ikmal uçağı da, IŞİD'e karşı ittifakın savaş jetlerine yakıt taşıyor. Ayrıca Akdenizdeki Fransız uçak gemisi 'Charles de Gaulle'e destek olmak için bir Alman fırkateyni de görev yapıyor. Bölgedeki askeri müdahaleye Federal Ordu, Kuzey Irak'ta peşmergeleri eğiterek de katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:41
banner53
YORUM EKLE

banner39