Alman uzmanlar askeri istihbaratı gereksiz buldu

Uzmanlar Alman askeri istihbarat teşkilatı MAD'nin görevlerinin Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı ile BND tarafından da yürütülebileceğini belirttiler.

Alman uzmanlar askeri istihbaratı gereksiz buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da terörle mücadelede özgürlük ve güvenlik arasında bir denge kurabilme konusunda, Federal Adalet Bakanlığı ile Federal İçişleri Bakanlığı arasında uzun bir süreden beri tartışma yapılıyor. Her iki bakanlık tarafından ortaklaşa görevlendirilen bir uzmanlar komisyonu konuyla ilgili olarak bir çalışma yaptı ve sonuçlarını bir rapor halinde ortaya koydu.

Uzmanlar raporunda Alman askeri savunması için çalışan istihbarat teşkilatı MAD'nin gereksiz olduğu belirtildi. Üçyüz sayfalık raporda MAD'nin görevinin iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı ile dış istihbarat çalışması yapan 'Bundesnachrichtendienst' BND tarafından da yürütülebileceği kaydedildi. Uzmanlar heyetinin 6 üyesinden 4'ü, MAD'nin gözden geçirilerek yeniden değerlendirilmesini önerdi. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich beklendiği gibi bu talebi kabul etmedi.

Komisyonun tüm uzman üyeleri Alman gizli servislerinin genel olarak mercek altına alınmasını ve Parlemento tarafından kontrollerinin de daha yoğun yapılmasını taleb ettiler. Bunun için Parlamento Kontrol heyeti üyelerine, istihbarat kurumlarını habersiz olarak teftiş yetkisi verilmesi de istendi. Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger de bu talebi desteklediğini söyledi.

Federal Parlamento tarafından görevlendirilen uzman heyeti ayrıca Federal Başsavcılığın yetkilerinin de genişletilmesi ve güvenlik kurumlarının Başsavcılığa bilgi verme zorunluluğunun artırılması gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39