banner15

Alman uzmanlar güvenliğe daha sıkı kontrol istedi

Uzmanlar, Alman Kriminel Dairesi BKA'nın Federal hükümet tarafından oluşturulacak yüksek düzeyde bir komisyon tarafından kontrol edilmesini önerdiler.

Alman uzmanlar güvenliğe daha sıkı kontrol istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümeti tarafından, son 12 yılda uygulanan güvenlik kanunlarını gözden geçirmek üzere görevlendirilen uzmanlar heyeti, güvenlik kurumlarının Federal Parlamento tarafından kurulacak üst düzey bir komisyon tarafından kontrol edilmesini önerdi. Toplam 308 sayfalık bir raporda uzmanlardan bir kısmı, Federal Kriminel Dairesi BKA'yı takib eden, istihbarat kurumlarını kontrol eden Parlamento Kontrol Komisyonuna benzer bir kontrol merciinin gerekli olduğunu belirttiler.

Raporda, 2004 yılında kurulan terörle mücadele merkezi GTAZ'nin kanuni bir zemine oturtulması istendi. Kırk kurumun bağlı olduğu GTAZ, tüm resmi kurumlar için geçerli olan bilgi alışverişi kurallarına uygun olarak çalışıyor. Uzmanlar heyeti, artık bu merkezin kendine özel bir anlam taşımaya başlayan sağlam bir kuruma dönüştüğünü öne sürerek özel bir kanunla sınırlarının belirlenmesi gerektiğini savundu.

Bu merkez kapsamında polis ve istihbaratın ortak çalışmasının Anayasaya aykırı olmadığı belirtilen raporda, GTAZ'nin çalışmalarının ağır terör tehlikesi ile sınırlandırılması gerektiği ve kurumların üstünde bir kontrole tabi tutulması gerektiği belirtildi.

Üçü Federal Adalet Bakanlığı tarafından, diğer yarısı da Federal İçişleri Bakanlığı tarafından belirlen uzmanlar heyeti, istihbarat kurumlarını kontrol eden Federal Parlamento Komisyonunun daha güçlü hale getirilmesini önerdi. Uzmanlar, istihbarat kurumlarında çalışanların, kurumlarının resmi prosedürüne uymadan, çalışmalar hakkında kontrol komisyonuna doğrudan bilgi verme imkanı sağlanmasını da istiyorlar.

Raporda BKA'nın bundan böyle Wiesbaden Bölge Mahkemesi tarafından değil, Federal Yüksek Mahkemesi tarafından kontrol edilmesi istendi. Temel hukukları çiğneyen dinleme operasyonlarının ya da internet aramalarının ise Eyalet Mahkemeleri tarafından ele alınmasının daha doğru olacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 11:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35