Alman vatandaşlığına en çok Türkler geçiyor

Almanya'da geçen yıl Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı arttı, vatandaşlığa geçenlerin çoğunluğunu Türkler teşkil ediyor.

Alman vatandaşlığına en çok Türkler geçiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre 2008'den bu yana Alman vatandaşlığına geçen yabancıların sayısı yeniden artmaya başladı. Geçen yıl 112 bin 300 kişinin Alman vatandaşlığına geçtiği bildirildi. Bir yıl öncesine göre 2012'de Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı yüzde 5,1 oranında yani 5 bin 400 kişi daha fazla oldu.

Almanya'nın yeni vatandaşları sıralamasında birinci sırayı Türkiye'den gelenler alıyor. Geçen yıl toplam 33 bin 246 Türk vatandaşı Alman vatandaşlığına geçti. İkinci sırada Sırbistan'dan gelenler bulunurken, Karadağ, Kosova ve Polonya'dan gelenler onları takib ediyor. İstatistik Dairesinin verdiği bilgilerde özellikle Yunanistan'dan gelenlerin sayısının artması dikkat çekti. Bir yıl öncesine göre geçen yıl Alman vatandaşlığına geçen Yunanların sayısı yüzde 82 oranında bir artış gösterdi. İtalya'dan gelenlerde de, genel sıralamada 2 bin 202 kişi ile 12. sırada olsalar da, yüzde 29 oranında bir artış görülüyor. Alman vatandaşlığına geçen Vietnamlı sayısının da geçen yıl yüzde 35,9 artarak 3 bin 300'e çıktığı belirlendi.

2011 ile karşılaştırıldığında geçen yıl Alman vatandaşlığına geçen AB ülkesi vatandaşların sayısı da yüzde 19,1 oranında arttı. AB'ye aday ülkelerden gelip vatandaşlığa geçenleri sayısı ise yüzde 15 oranında arttı. Afrika, Amerika, Asya, Avusturalya ve okyanus ülkelerinden gelip vatandaş olanların sayısı, bir yıl öncesine göre geçen yıl yüzde 5,2 oranında, yani 2 bin 200 kişi azaldı.

Alman vatandaşlığına geçişteki artış en çok yüzde 15,2 ile Baden-Württemberg Eyaletinde görüldü. İkinci sırada ise yüzde 12,8 ile Hessen Eyaleti yeralıyor. Berlin ve Brandenburg Eyaletlerinde ise Alman vatandaşlığına geçen yabancı sayısı azaldı.

KİMLER ALMAN VATANDAŞI OLABİLİR?

Almanya'da son olarak en fazla vatandaşlığa geçen sayısı 2000 yılında 186 bin 700 kişi olarak görülmüştü. 2008 yılına kadar vatandaşlığa geçişlerde bir artış görülmedi. 2008'den itibaren yeniden vatandaşlığa geçen yabancılar artmaya başladı. Ancak halen 2000 yılındaki rakama ulaşılamadı.

Almanya'da bir yabancının vatandaşlığa geçebilmesi için en az 8 yıl burada yaşıyor olması şartı koşuluyor. Ayrıca bu kişinin mali bakımdan kendisini ve ailesini geçindirebilecek durumda olması da gerekiyor. İlaveten Almanca diline hakim olması ve 'Vatandaşlık testi'ni başarmış olması da şart.

Yabancılar arasında on yıldan beri Almanya'da yaşayanlardan 2012'de yalnızca yüzde 2,4'ü Alman vatandaşlığına geçti. Bu şekilde vatandaşlığa geçmek için gerekli şartları haiz AB ülkesi yabancılarının oranı yüzde 1,2 olarak tesbit edildi. Alman vatandaşı olmak için gerekli şartları taşıyan yabancılardan en fazlası Kamerun, Nijerya ve Irak'tan gelenlerden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 11:12
banner53
YORUM EKLE

banner39