Alman ve ABD istihbaratları uzlaşamadı

Alman dış istihbaratı BND ile Amerikan istihbaratı NSA arasında, karşılıklı casusluk faaliyeti yapmamak üzere yapılacak bir antlaşma için uzlaşma sağlanamadı.

Alman ve ABD istihbaratları uzlaşamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman dış istihbaratı BND şefi Gerhard Schindler ve Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı başkanı Hans-Georg Maassen'ın Waşington'da yaptığı görüşmelerde, ABD ile Almanya arasında bir casusluk antlaşması yapılmayacağı mesajı aldıkları bildirildi.

Haftalık dergi 'Spiegel'in haberine göre Amerikan istihbarat yetkilileri, görüşmelerde yalnızca belirsiz bir uzlaşma öngören bir tasarının hazırlandığını belirttiler. Bu tasarının ilk bölümünde 'Ortaklık Anlaşması' başlığı altında, iki taraf istihbarat kurumlarının 'terörle mücadele', 'silah ve insan ticareti' ile 'Uluslar arası suçlarla' mücadele konusunda nasıl birlikte hareket edebilecekleri yeralıyor. Tasarının ikinci bölümünde ise çok kaba hatlarla ortak casusluk ve karşılıklı casusluk yapılmayacağı konusunda bazı ifadeler yeralmış.

Derginin haberine göre Almanya ile karşılıklı olarak casusluk yapılmamasını öngören bir antlaşma yapılabilmesi için ABD'nin alanı çok dar ve böyle bir antlaşma ABD'nin Almanya'da casusluk yaptığı yönünde itiraf sayılabileceğinden bundan kaçınılıyor. Spiegel'in yorumunda böyle bir antlaşmanın diğer ülkeler tarafından da arzulanabileceği tehlikesinin de böyle bir antlaşmaya engel teşkil ettiği vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 11:50
banner53
YORUM EKLE

banner39