Alman ve Türk hükümetleri bugün görüşüyor

Alman federal hükümeti ve Türk hükümeti üyeleri bugün Berlin'de biraraya gelerek danışma toplantısı yapacak.

Alman ve Türk hükümetleri bugün görüşüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman basını tarafından önemli bir sembolik gücü olduğu şeklinde yorumlanan Alman Federal hükümeti ile Türk hükümeti arasında bugün yapılacak görüşmeye Başbakan Ahmet Davutoğlu 5 bakanıyla birlikte katılıyor.

Alman Federal hükümeti bu tür görüşmeleri aralarında Polonya ve Fransa'nın bulunduğu az sayıda ülkelerle yapıyor. İsrail de bu ülkeler arasında yeralıyor. Türkiye ile yapılacak görüşmenin en önemli nedeni mülteci krizi. Zira, Avrupa'ya gelen Suriyeli mültecilerin çoğu, Türkiye üzerinden geliyor.

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Türkiye'nin komşusu olan ilk AB ülkesi Yunanistan sınırının daha iyi kontrol edilmesi halinde mülteci akınının azalmasını umut ediyor. Ayrıca AB tarafından yapılacak mali yardımlarla Türkiye'deki 2 milyondan fazla mültecinin burada kalarak Avrupa'ya gelmemesi planlanıyor. AB tarafından, geçen yılın sonunda yapılan Eylem Planı Anlaşması ile Türkiye'ye verilmek üzere 3 milyar Avro vaadedildi.

Alman Federal Başbakan Merkel, 4 Şubat'ta Londra'da İngiliz Başbakan David Cameron ile, Norveç ve Suudi Arabistan temsilcileriyle bir görüşme yaparak, Suriye'nin komşularındaki mültecilere daha fazla yardım konusunu ele alacak.

Merkel'in, geçen yıl AB tarafından vaadedilen yardıma katılmak üzere ABD Devlet Başkanı Barak Obama'dan da söz aldığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 11:59
banner53
YORUM EKLE

banner39