banner39

Alman ve Yunan Maliye bakanları görüştü

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble ile Yunan Maliye Bakanı Varofakis Berlin'de biraraya geldi, her ikisi de görüşlerinden taviz vermedi.

Avrupa 05.02.2015, 17:18 05.02.2015, 17:18
Alman ve Yunan Maliye bakanları görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan Maliye Bakanı Giannis Varofakis'in Berlin'i ziyaretinden önce Avrupa Merkez Bankası EZB'nin artık Yunanistan devlet tahvillerini satın almayacağını açıklaması, Berlin'de görüşme öncesi Yunan Maliye Bakanına bir tür baskı niteliğindeydi.

Seçimlerden sonra kurulan yeni Çipras hükümeti son zamanlarda daha diplomatik hareket etmeyi tercih ediyor. Maliye Bakanı Varofakis de Alman mevkidaşı Wolfgang Schaeuble ile yaptığı görüşmede diplomatik davrandı. Her iki bakan da görüşme sonrası yaptıkları açıklamada temkinli ifadeler kullandılar.

Schaeuble, henüz tam olarak bir uzlaşmaya varamadıklarını, ancak çok açık bir görüşme yaptıklarını söyledi ve Almanya'da yapılan tartışmalarda Yunanistan'ın ne kadar zor bir yolda olduğunu dikkate almak gerektiğini savundu.

Buna rağmen Yunan hükümetini de eleştirmekten geri durmayan Schaeuble, Çipras hükümetinin doğru yöne hareket etmediğini belirtti. Alman Bakan, Troyka ile görüşmelerin devam etmesinin tartışalamayacağını, buna karşı çıkmanın mümkün olmadığını söyledi. Yunanistan'ın borçlarının silinmesinin de güncel bir anlamı bulunmadığını ifade eden Schaeuble, programda bir değişiklik yapılacaksa yeni bir anlaşmanın gerekli olduğu kaydetti.

Yunan Maliye Bakanı Varofakis, yeni hükümetin öncekilerden farklı bir yol takip edeceğini, Almanların da yeni hükümetten aklı selim davranmasını beklemeye hakları bulunduğunu belirtti. Ancak gerçekten işleyen reformların yapılması gerektiğini savunan Varofakis, şimdiye kadarki reform paketinin bir işe yaramadığını söyledi. Borçların silinmesi yerine de ödemelerin yeniden planlanmasını teklif etti.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?