banner15

Alman VW arızalı araçları yenileriyle değişmek istiyor

Almanya'da Volkswagen, 2,4 milyon dizel otomobili tamir etmek yerine peşinat olarak alıp yeni araç satmak istiyor.

Alman VW arızalı araçları yenileriyle değişmek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman otomobil devi Volkswagen, egzoz gazı ölçümleri yanlış olan Almanya'daki 2,4 milyon aracı peşinat olarak alıp, yerine yeni araç satmak istiyor. Arızalı araçların geri çağrılarak tamir edilmesi hem çok zaman alacağı, hem de müşterilerin uzun süre beklemesine neden olacağından böyle bir çare düşünüldüğü bildirildi.

Böylece otomobil devi hem tamirhanelerindeki işi azaltmış olacak, hem de yeni satışlarla daha fazla üretim yapacak.

Alman haber ajansı dpa'nın bildirdiğine göre bu uygulama, öncelikle motor hacmi 1,6 litre olan Fokus marka araçlar için düşünülüyor. Bu marka araçlarda bilgisayar programında yapılacak değişiklikle arıza giderilemiyor. Arızanın tamamen giderilmesi için daha fazla masraf gerektiren yeni bir teknik donanım yapılması gerekiyor. Avrupa'da bu şekilde 3 milyon aracın trafikte olduğu bildirildi.

Diğer araçların geri çağırma işlemi önümüzdeki yıl Ocak ayında başlarken, 1,6 litrelik Fokusların ancak 2016 sonbaharında geri çağrımı başlatılabilecek. Alman haber ajansı dpa'nın haberinde yeni araç satışı yapılarak değişim uygulaması konusunun henüz kesin karara bağlanmadığı ve hangi modeller için böyle bir uygulamanın sözkonusu olduğunun da tam olarak bilinmediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 12:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35