banner39

Alman yazardan Erdoğan'a cami suçlaması

Alman yazar Wallraff, Köln'deki büyük cami inşaatının Erdoğan'ın Türkiye'deki İslamcı politikasından dolayı durduğunu iddia etti.

Avrupa 29.10.2013, 11:53 30.10.2013, 09:24
Alman yazardan Erdoğan'a cami suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Köln'de DİTİB tarafından inşaa ettirilen ve açıldığında Almanya'nın en büyük camisi ünvanına sahib olacak Merkez Camii inşaatında dışardan bakıldığında bir ilerleme görülmüyor. 2009 yılı sonuna doğru başlatılan inşaatta bazı noksanlar bulunduğu gerekçesiyle bir süre önce DİTİB, mimar Paul Böhm'ü ve Nuha isimli şirketi mahkemeye vermişti. Mahkeme DİTİB'i haklı buldu.

Geçtiğimiz yaz başından bu yana inşaat DİTİB Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafından yönetiliyor. Caminin geçen sene Ramazan ayında açılışının yapılması planlanıyordu. Birkaç sefer iptal edilen açılışın en erken bir dahaki yıl yapılacağı bildirildi.

Köln'de yaşayan ünlü Alman yazar Günter Wallraff, Merkez Camii açılışının gecikmesinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sorumlu olduğunu iddia etti. DİTİB'in cami iç süslemesinde öngördüğü değişikliklerin inşaatın gerilemesine yolaçtığını öne süren Wallraff, bu tavrın Erdoğan'ın Türkiye'de uyguladığı İslamlaşma politikasının etkisinden kaynaklandığını belirtti.

'MÜZE OLARAK KULLANILABİLİR'

Wallraff medyaya verdiği demeçte, Köln Merkez Camii'nin daha önce Alman mimar tarafından planlandığı gibi tamamlanmasını umduğunu, sonunda bir harabenin oluşmasını istemediğini söyledi. Caminin geleceği konusunda da bazı ön sezgilerini dile getiren Alman yazar, gelecek nesillerin belki de bu binayı bir buluşma yeri ya da bir müze olarak kullanabileceklerini kaydetti.

Cami Danışma Kurulu üyesi de olan eski Köln Belediye Başkanı Hristiyan demokrat politikacı Fritz Schramma, prensip plarak meseleye daha sabırlı yaklaşmak gerektiğini, bazı küçük adımların atıldığını söyledi.

Caminin bulunduğu semt Ehrenfeld'in sosyal demokrat Belediye Başkanı Josef Wirges de inşaatla ilgili olarak yapılan tartışmaların ve inşaattaki noksanların bir süre devam edebileceğini, ancak problemin çözülebilir olduğunu söyledi. Wirges, sonuçta inşaatın tamamlanarak 'gümüş bir band'ın ufukta görüneceğini ve işin tamamlanacağını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?