banner15

Alman Yeşiller de Kunduz raporu hazırladı

SPD’den sonra Alman Yeşiller de Kunduz bombardımanını eleştirerek, operasyonun insan haklarını ihlal olduğunu açıkladı

Alman Yeşiller de Kunduz raporu hazırladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller, ayrı ayrı hazırladıkları raporlarda 2009’un Eylül’ünde Alman Albay Klein’ın emriyle Kunduz’da iki petrol tankerinin bombalanmasında yapılan hataları içeren uzun birer liste belirlediler. İki muhalif parti temsilcileri, 150 sivil Afganın hayatını kaybettiği katliamda hem askeri hem de politik yetkililerin sorumlu olduğunu ortaya koydu.

Yeşiller’den Umid Nuripur, Albay Klein’ı NATO’nun görev kurallarını ve insan haklarını ihlalle suçladı. Alman Koalisyon ortakları CDU/CSU ile Hür Demokrat Parti FDP yaz tatilinden önce değerlendirmelerini açıklayarak eski Savunma bakanı Guttenberg ve Albay Klein’ı temize çıkarmışlardı.

Yeşiller’in raporunda zamanın Genel Kurmay başkanı Wolfgang Schneiderhan ve Savunma bakanlığı müsteşarı Peter Wichert de bilgileri zamanın Savunma bakanı Franz Josef Jung’a zamanında ulaştırmamakla suçlanıyor. Başbakan Angela Merkel de SPD raporunda olduğu gibi Yeşiller tarafından da ‘ağır bir değerlendirme hatası’ yapmakla suçlandı. Yeşiller ayrıca o zaman Dışişleri bakanlığı yapan Sosyal Demokrat Parti SPD’li Frank-Walter Steinmeier’in de görevlerini yeterince yerine getirmediğini iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35