Alman Yeşiller: Irak'a daha fazla silah gönderilmesin

Alman muhalefet partilerinden Yeşiller, Hamburg'ta yaptığı kurultayda Irak'a daha fazla silah gönderilmesine karşı karar aldı, parti başkanı Özdemir silah gönderilmesinden yanaydı.

Alman Yeşiller: Irak'a daha fazla silah gönderilmesin

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Yeşiller Partisinin Hamburg'ta haftasonu yapılan Genel Kurultayında biraraya gelen delegeler, Almanya'dan Irak'a daha fazla silah gönderilmesine karşı durulması yönünde karar aldılar. Daha önce parti yönetim kurulu ve Federal Parlamento grubu da, yanlış ellere ulaşabilir gerekçesiyle Irak'a silah gönderilmesine karşı çıkmış, parti Genel Başkanı Cem Özdemir ise, IŞİD'e karşı savaşan Kürtlere silah yardımı yapılmasından yana olduğunu belirtmişti.

Kurultay toplantısında oylama öncesi konuşan Özdemir, yine IŞİD'e karşı mücadele için bölgeye silah gönderilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak kurultayda daha fazla silaha karşı durulması kararı alındı. Kararla birlikte milletvekillerinin vicdan özgürlüğüne saygı duyulduğu da bildirildi.

Yeşiller kurultayında bir başka teklifle kriz bölgelerine silah gönderilmesine tamamen karşı çıkılması istendi. Ancak 600 delege arasında bu yönde bir karar alınması için gerekli olan çoğunluğun onayı sağlanamadı.

Genel Başkan Özdemir konuşmasında, silahın son çare olduğunu, IŞİD'in İslam olmadığını, aksine İslam'a düşman olduğunu söyledi. Özdemir, Kürtlerin de kendilerini koruyabilecek hale getirilmeleri gerektiğini savundu.

ESKİ BAŞKAN ROTH DA KARŞI ÇIKTI

Yeşillerin eski Genel Başkanı Claudia Roth, zaten bölgede çok miktarda silah bulunduğunu, politik bir çözüme ve genel bir stratejiye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, bölgeye daha fazla silah gönderilmesine karşı çıktı. İnsani yardımların da 'yoga minderi' ya da 'görmezlikten gelme' anlamına gelmediğini belirterek Özdemir'i eleştirdi. Özdemir daha önceki açıklamalarında Kürtlere yardım için silah gönderilmesi gerektiğini vurgulayarak IŞİD'le savaşan Kürtlerin ellerinde 'yoga minderleriyle' mücadele etmediklerini ifade etmişti.

Yeşiller Genel Kurultayında bir başka teklifle Suriye ve Irak'ta sivillerin korunması için BM tarafından kararlaştırılacak bir göreve Almanya'nın da katılması taleb edildi. BM kararı olmadan Almanya'nın müdahelesine ise karşı çıkıldı.

Yeşiller Federal Parlamento Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt, kurultayda yaptığı konuşmada IŞİD'e karşı BM görevi kapsamında Alman askerlerinin de karada savaşa katılmasından yana olduğunu belirtti. Göring-Eckardt, Uluslar arası camiada sorumluluk üstlenmek gerektiğinde Almanya'nın hemen başından itibaren hayır demesinin doğru olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:24
banner53
YORUM EKLE

banner39