banner15

Alman Yeşiller savaşmaktan yana

Alman Yeşiller Partisi, IŞİD'e karşı karada yapılacak savaşa Alman askerlerinin katılmasını destekleyeceğini açıkladı.

Alman Yeşiller savaşmaktan yana

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Yeşiller Partisi Federal Parlamento grubu, BM kapsamında IŞİD'e karşı savaş görevi verildiği takdirde Alman askerlerinin bizzat savaşa katılmalarını destekleyeceğini bildirdi. 'Süddeutsche Zeitung' gazetesine bir demeç veren Yeşiller Parlamento grup başkanı Katrin Göring-Eckardt, Almanya'nın BM'de insiyatif kullanarak sağlam bir görev çıkmasını sağlaması gerektiğini savunarak, IŞİD'e karşı askeri mücadeleden başka çare bulunmadığını söyledi.

BM tarafından görev kararı çıkarsa Alman Federal Ordunun da göreve katılması gerektiğini belirten Göring-Eckardt, Uluslar arası camianın saklanma izni bulunmadığını, ortak bir strateji geliştirerek karada IŞİD'le mücadele etmek gerekirse Yeşiller olarak desteklemeye hazır olduklarını bildirdi.

IŞİD'a karşı mücadelede Almanya'nın nasıl bir rol üstlenmesi gerektiği uzun bir süreden beri tartışılıyor. Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, IŞİD'e karşı yapılan hava saldırılarına Almanya'nın katılmasının sözkonusu olamayacağını belirtti. Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'lu bazı politikacılar, Suriye ve Irak'taki hava operasyonlarına Federal Ordunun katılmasının da mümkün olduğunu söylemişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 17:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35