Alman Yeşiller, SPD ile hükümet kurmak istiyor

Alman Yeşiller, parti genel kongresinde seçim sonrası, Sosyal Demokrat Parti SPD ile koalisyon hükümeti kurmaya karar verdiler.

Avrupa 27.04.2013, 12:31 27.04.2013, 12:31
Alman Yeşiller, SPD ile hükümet kurmak istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin'de yapılan parti genel kurultayında Yeşiller Partisi delegeleri, seçim programı tasarısında sosyal demokratlarla koalisyon ortaklığı hedefinin kaldırılması teklifini reddettiler. Yeşiller eş başkanı Cem Özdemir, parti olarak SPD'den bağımsız bir seçim çalışması yapacaklarını bildirdi.

Seçim programındaki değişiklik talebinin geri çevrilmesinden sonra, Yeşiller Parti Yönetim Kurulu tarafından teklif edilen tasarı aynen kaldı. Buna göre Yeşiller, Federal Parlamento seçiminde, SPD ile kurulacak koalisyonda güçlü bir parti performansı gösterebilmek için çalışacaklar. Partililer, yeşil değişimin ancak sosyal demokratlarla ortak kurulacak bir hükümetle gerçekleşeceğini düşünüyorlar.

Seçim programında değişiklik önerenler, Yeşiller'in SPD ile ortak bir seçim çalışması yapmak zorunda olmadığını belirtmişlerdi. Yeşiller eş başkanı Cem Özdemir buna karşın yaptığı açıklamada, partilerinin konuları arasında diğer partilerle en çok ortak oldukları noktaların SPD'de bulunduğunu ve bunların seçim programında yeralmasının yanlış olmadığını söyledi. Özdemir, buna rağmen Yeşiller'in kendine has bir seçim programı takib edeceklerini de sözlerine ekledi.

Yeşiller'in Federal Başbakan adayı Katrin Göring-Eckardt da, SPD ile içerik olarak çok ortaklıklarının bulunduğunu, ancak kendi partilerinin SPD'nin gölgesinde bir seçim kampanyası yapmayacaklarını belirtti. Göring-Eckardt, SPD Başbakan adayı Peer Steinbrück'ü ökolojik modernleşme konusunda hiçbir teklif ortaya koymamakla suçladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?