banner39

Alman Yeşiller'den 'Anayasayı Koruma'ya tepki

Alman Yeşiller, gazeteciler hakkında 'vatana ihanet' suç duyurusu yapan iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının yeniden yapılandırılmasını taleb etti.

Avrupa 07.08.2015, 11:28 07.08.2015, 11:28
Alman Yeşiller'den 'Anayasayı Koruma'ya tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının suç duyurusunda bulunması üzerine Federal Başsavcı Harald Range, bir internet haber portalı çalışanları hakkında vatana ihanet suçundan soruşturma başlatmıştı. Tepkiler üzerine Range soruşturmayı durdurmuş, ancak tartışmalar devam edince, Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Range'yi görevden aldı. Range'in görevden alınması tartışmaları daha da kızıştırdı ve Maas ile Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen'in de istifa etmesi yönünde talebler arttı.

Muhalif partilerden Yeşiller meclis grup başkanı Katrin Göring-Eckardt, federal hükümetin 'netzpolitik.org' isimli internet haber portalı gazetecilerine karşı vatana ihanet suçundan soruşturma başlatılmasına karşı gösterdiği tutumu eleştirdi. 'Şu sıralarda Anayasayı Koruma tarafından zorla başlatılan basın özgürlüğüne karşı yoğun bir saldırı ile karşı karşıyayız.' diyen Göring-Eckardt, federal hükümetin çok çelişkili tepki gösterdiğini, şimdiye kadar tutumunun somut bir koalisyon skandalına dönüştüğünü belirtti.

'Tagesspiegel' gazetesine konuşan Göring-Eckardt, Maassen'i de eleştirerek, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanının ve memurlarının önceden beri mümkün olan heryerde olayların açıklığa kavuşmasını engellediklerini söyledi. Yeşiller Partisi, Anayasayı Koruma Teşkilatının yetkilerinin yeniden gözden geçirilmesini, kurumun yeniden yapılandırılarak, parlamentonun kontrol görevinin temelden reforme edilmesini taleb etti.

Yeşiller milletvekili ve Parlamento Hukuk Komisyonu Başkanı Renate Künast, istihbarat kurumunun iç yazışmalarının Federal Parlamento Hukuk Komisyonuna verilmesini istedi. Bu yazışmalar arasında son olarak skandala yolaçan, suç duyurusu ve Federal Başsavcı Range ile yapılan bilirkişi raporuna dair görüşmeler de bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?