banner39

Alman Yeşillerden, Ukrayna'ya silaha destek

Alman Yeşiller Partisinden bazı milletvekilleri gerekirse Ukrayna'ya silah gönderilebileceğini belirttiler.

Avrupa 11.02.2015, 17:37 11.02.2015, 17:37
Alman Yeşillerden, Ukrayna'ya silaha destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Yeşiller Partisi milletvekili Marieluise Beck, Ukrayna'ya silah gönderme fikrini desteklediğini açıkladı. 'Süddeutsche Zeitung' gazetesine demeç veren Beck, 'Saldırıya uğramışlara silah gönderilmesine itiraz edilebilir mi?' şeklindeki soruya açık bir şekilde 'Hayır' dedi. Ancak Beck, savaş yapılan ülkeye silah göndermenin bir işe yarayacağı konusunda tam emin olmadığını vurguladı.

Yeşiller Partisinin Doğu Avrupa uzmanı Beck, Alman halkına Ukrayna'ya destek olmaları ve Rusya'nın saldırgan olduğunu açıkça söylemeleri için çağrıda bulundu. Beck, 'Ukrayna krizi biz ilgilendirmiyormuş gibi davranamayız. Yakın komşumuz olan bu ülkede korkunç bir şey oluyor.' dedi.

Beck, 2. Dünya Savaşında Polonyalı, Hollandalı, Fransız, İngiliz, Amerikalı ve Sovyetlerin hep birlikte nasyonal sosyalistlere karşı durduklarını hatırlatarak, 'Dünyanın kendisini savunmak ve savunmayı öğrenmek zorunda kalmasından biz sorumluyuz. Biz Almanların, solcuların ve yeşillerin bu ağır soruyla meşgul olmaları için daha ne olması gerekir?' sorusunu yöneltti.

Yeşiller Partisi Genel Başkanı Özdemir ise Almanya'nın Sesi Radyosuna verdiği demeçte, nükleer güce sahip Rusya ile sorunun askeri yoldan çözülmesinin mümkün olmadığını belirtti. Rusya'nın silah gücüne dikkat çeken Özdemir, Ukrayna'ya silah gönderilmesinin durumu ikinci bir soğuk savaşa dönüştüreceğini ve böylece sürekli silahlanma yarışının yeniden başlayabileceğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?