banner15

Almanlar ABD'ye olan güvenini kaybetti

ZDF televizyonu tarafından yaptırılan bir ankete göre, Almanların yüzde 82'sinin ABD'yi güvenilir bir siyasi ortak olarak görmediği, yalnızca yüzde 14'ünün ABD'yi siyasi işbirliği konusunda güvenilir bulduğu bildirildi.

Almanlar ABD'ye olan güvenini kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman ZDF televizyonunun "Politbarometer" anketine göre, Alman vatandaşlarının ABD'ye olan güveni ciddi oranda azaldı.

ALMANLARIN YÜZDE 82'Sİ ABD'YE GÜVENMİYOR

Mannheim merkezli Seçim Araştırma Grubu'nun Salı ve Perşembe günleri arasında rastgele seçilen bin 200 Alman seçmenle konuştuğu anketin sonuçları Cuma günü yayımlandı. Anket, Almanların yüzde 82'sinin ABD'yi güvenilir bir siyasi ortak olarak görmediğini ortaya koydu. Ankete katılanların yalnızca yüzde 14'ü ABD'yi siyasi işbirliği konusunda güvenilir bulduklarını belirtti.

Rusya'yı Almanya için güvenilir bir ortak olarak görmeyen katılımcıların oranı yüzde 58 olurken, katılımcıların yüzde 43'ü ise Çin'i güvenilir bir ortak olarak görmediklerini söyledi.

Ankete katılanların toplam yüzde 94'ü Avrupa Birliği'nin (AB) dış politika konularında tek vücut olarak hareket etmesinin "çok önemli" ya da "önemli" olduğunu söyledi. Buna rağmen katılımcıların yalnızca yüzde 20'si AB'nin gelecekte tek vücut olarak yüzde 26'sı ise bunun bugünden daha da az olacağı görüşünde olduklarını ifade etti. Katılımcıların yüzde 51'i ise bu konuda bugüne göre gelecekte hiçbir şeyin değişmeyeceği görüşünü savundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48