banner39

Almanlar Afganistan'da çekildikleri yere geri gitti

Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Badahşan'da çıkan karışıklıklarda Afgan polisine yardım için Alman askerleri çekildikleri bölgeye tekrar gönderildi.

Avrupa 01.04.2013, 14:05 01.04.2013, 14:05
Almanlar Afganistan'da çekildikleri yere geri gitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'ın kuzeyindeki ISAF komutanı Tümgeneral Jörg Wollmer, 'Die Welt' gazetesinin internet sitesine verdiği demeçte, Alman Ordusunun kuzeydoğu Afganistan'daki Badahşan'a, Afgan polisine yardım etmek üzere asker gönderdiğini bildirdi.

Afgan güvenlik birliklerinin büyük bir tehlikeye girdiğini ve durumun çok ciddi olduğunu belirten Wollmer, bölgeden geçen kaçakçılık yolu dolayısıyla, tam Afgan güvenlik güçlerinin duruma hakim olmasından sonra birçok grubun kanun dışı ticaretlerinin tehlikeye girdiğini düşündüklerini ve güvenlik birliklerine saldırmaya başladıklarını söyledi.

Alman Tümgeneralin ifadesine göre Afgan güvenlik yetkilileri Alman Ordusundan yardım istedi. Talepler arasında insansız hava aracı ve yaralıların taşınması için helikopter de bulunuyor.

Badahşan bölgesi uzun bir süreden beri Afganistan'ın en sakin bölgesi olarak biliniyordu. Eyalet başkenti Faysalabad'daki Alman karargahı 2012 Ekim ayında boşaltılarak Afgan polisine devredilmişti. Komşu ilçe Warduş'ta Afgan güvenlik birlikleriyle bölgedeki gruplar arasında sert çatışmalar devam ediyor. Afganistan'ın kuzey ucundaki bu bölge Tacikistan, Pakistan ve Çin'le sınır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?