banner39

Almanlar Afganistan'da yeni silah deniyor

Almanya Federal Ordusu yeni model zırhlı helikopter 'Tiger'i, çekilmeden önce Afganistan'da deneyecek.

Avrupa 14.12.2012, 11:10 14.12.2012, 11:10
Almanlar Afganistan'da yeni silah deniyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya, 2014 yılına kadar tamamen çekilerek yalnızca Afgan güvenlik güçlerini eğitecek askerleri geride bırakmadan önce, Afganistan'da yeni model zırhlı helikopter 'Tiger'i denemek istiyor.

Federal Ordu sözcülüğünün verdiği bilgiye göre en modern sistemlerle donanmış helikopterler sıcak çatışmada test edilecek. İlk iki helikopter birer gün ara ile Leipzig-Halle havaalanından Antonow 124 model nakliye uçaklarına yüklenerek Mezar-ı Şerif'e gönderildi. İki helikopter daha gönderilerek, 4 helikopter gelecek yıl Şubat ve Mart aylarında uçuşlara başlayacak.

Helikopterlerin doğrudan Afganistan'a gönderilmesi teknik donanımları bakımından mümkün değil. Yaklaşık 2 ton yakıt alabilen ek depolarına rağmen en fazla 1130 km yol alabiliyorlar. Almanya'dan Afganistan'a gidecekleri mesafe ise yaklaşık 5 bin km'yi buluyor. Helikopterlerin hem en fazla saatte 315 km hızla uçmaları, hem de gerekli teknik düzeneklerinin bulunmaması, havada yakıt ikmaline imkan vermiyor. Tiger zırhlı helikopterler 'yaya yürüyüşü' olarak ifade edilen saatte 230 km hızla 22 saat boyunca uçabiliyorlar.

Şimdiye kadar Alman askerler Afganistan'da Amerikan helikopterlerinden ve Fransız yapımı Tiger helikopterlerden destek almışlardı. Fransız Tigerleri 2009'dan beri Afganistan'da kullanılıyor. Dört Alman Tiger'i doğrudan Alman komutanın emrinde kullanılarak karada görev yapan askerlere destek verecek. Aynı şekilde nakliye için kullanılan helikopterlere de güvenlik için refakat edecek.

Alman Tigerler iki ağır makinalı silah donanımına sahip ve bunlar ön kısımda değil, gerektiğinde sağlı sollu kanatları altına monte ediliyor. Burada bulunan gövdeye monte edilmiş silah istasyonlarına, istenen hedeflere göre havadan yere roket, tanklara karşı kullanılan uzaktan kumandalı roket ya da 'Stinger' gibi hava savunma roketleri yerleştirilerek ateşlenebiliyor. Helikopteri kullanan pilotla birlikte silahlardan sorumlu bir asker bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü