Almanlar Afganları vurduklarını itiraf etti

Alman Ordusu Afganistan’daki son gösterilerde hedefli olarak Afgan göstericilerin bazılarını vurduklarını itiraf etti, muhalefet partileri Savunma Bakanlığından açıklama talep etti

Avrupa 21.05.2011, 12:53 21.05.2011, 12:53
Almanlar Afganları vurduklarını itiraf etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Ordusu, askerlerinin karargahları önünde gösteri yapan Afganların içinden seçtikleri bazı kişileri şiddet meyilli gördükleri için hedefli olarak vurduklarını itiraf etti. Alman medyasının verdiği haberlerde Alman askerlerinin ateşi sonucu bu gösteride yaklaşık on kişinin ayaklarına ve vücutlarının üst kısımlarına isabet eden kurşunlar sonucu yaralandığı bildirildi. Bir Afganın da boğazından ya da kafasından yaralandığı belirtildi.

Alman komuta merkezi durumdan başsavcılığı haberdar etti. Ancak Karlsruhe Başsavcılığı sözcüsü olay hakkında somut bir soruşturma yapılmadığını söyledi. Komuta merkezi raporunda askerlerin ‘kendilerini savunma durumunun’ tartışılamaz olduğu kaydedildi. Gösteriler ISAF birliklerinin dört sivili öldürdüğü haberinin yayılmasından sonra yapılmıştı. ISAF öldürdükleri kişilerin Özbekistan İslam Hareketine bağlı teröristler olduğunu iddia etti.

Alman muhalif partileri Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere’nin olaya açıklık getirmesini talep etti. Sol Parti Genel Başkanı Klaus Ernst, De Maiziere’nin ‘iyi efendi bilgilendirme politikası’ takip ettiğini, kamuoyunun Alman askerlerinin niçin kalabalıklara hedefli olarak ateş ettiklerini bilme hakları olduğunu söyledi. Ernst, Savunma Bakanının cevap vermemesi halinde olayı örtbas etme gayreti olduğu şüphesinin ortaya çıkacağını kaydetti.

Yeşiller Partisi de Alman askerlerinin sivil kalabalığa ateş açmasının açıklığa kavuşturulmasını talep etti. Yeşillerden milletvekili Christian Ströbele, parlamentonun ve Başsavcılığın derhal olayı tam olarak anlatarak, Alman askerlerinin kendilerini savunmak için niçin böyle bir yola başvurduklarının açıklığa kavuşturulmasını istedi. Ströbele, Talokan şehrinde olup bitenlerin çok geç duyurulduğunu söyledi.

Kunduz’dan 70 km uzaklıktaki küçük şehir Talokan’da Alman birliklerinin yaklaşık 40 askeri, şehrin merkezinde küçük bir karargahta bulunuyor. Almanların 1100’den fazla askeri Kunduz’da şehrin dışında korumalı bir karargahta kalıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?