banner15

Almanlar başbakan olarak Steinmeier'i istiyor

Yapılan bir ankete göre, Almanların çoğunluğu SPD'nin başbakan adayının Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier olmasından yana.

Almanlar başbakan olarak Steinmeier'i istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesinde Başbakan Merkel'in yeniden aday olup olmayacağı sorusunun yanı sıra Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayının kim olacağı da merak konusu oluyor.

DW'nin haberine göre, Alman birinci kanalı ARD tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, ankete katılanların yüzde 58'i SPD'nin başbakan adayının şimdiki Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier olmasından yana. SPD Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigamr Gabriel'i destekleyenlerin oranı yüzde 31'de kalırken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'u SPD'nin başbakan adayı olarak görmek isteyenlerin oranı ise yüzde 26.

Kamuoyu araştırma şirketi Infratest tarafından yaptırılan bir araştırma, son dönemde anketlerde oy oranları düştüğü gözlenen SPD'nin seçmenlerin gözündeki desteğini yeniden artırdığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Sosyal Demokrat Parti yüzde 21'lik oy oranına ulaşırken, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) toplamda yüzde 32, Yeşiller ise yüzde 12 oy oranına sahip.

Son aket sonuçlarına göre sağ-popülist AfD partisi yüzde 15 oy alırken, Sol Parti'nin oy oranı ise yüzde 9 dolayında. Son seçimlerde meclis dışında kalan Hür Demokrat Parti'nin (FDP) ise bu kez yüzde 7 oy alarak yüzde 5 barajını geçmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 12:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48