banner15

Almanlar da erken emeklilik istiyor

Alman sendikalar, çalışanlara 60 yaşında kısmi emekli olabilme imkanı getirilmesini istiyorlar.

Almanlar da erken emeklilik istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Sendikalar Birliği DGB, gelecekte işçilere 60 yaşından itibaren emeklilik hakkı verilmesini taleb etti. DGB Başkan Yardımcısı Annelie Buntenbach, basına verdiği demeçte şimdiye kadar 63 olan kısmi emeklilik yaşının 60'a indirilmesi gerektiğini söyledi. Federal hükümetin 'esnek emeklilik' konusundaki çalışma grubunda, sendika yetkilileri emeklilik yaşını aşağı çekmeye çalışacaklar. Almanya'da erken emekli olanlar normal emekli maaşının üçte biri ya da üçte ikisini alıyorlar ve emekli olarak başka bir işte çalışabiliyorlar.

Buntenbach, emeklilere yan iş hakkı verilmesinin şart olduğunu, böylece işveren ve işçilere, iş hayatından tam emekliliğe geçişte bir köprü kurulabilmesi için imkan sağlanabileceğini belirtti. Sendikalar için bu geçiş sürecinin iyileştirilmesinin her şeyden daha öncelikli olduğunu ifade eden Buntenbach, bu konunun emeklilik yaş sınırını belirlemekten çok daha önemli olduğunu vurguladı.

Almanya İşverenler Birliği BDA ise, DGB'nin 60 yaşında kısmen emeklilik teklifine kesinlikle karşı olduğunu bildirdi. BDA'dan basına yapılan açıklamada, Federal hükümetin çalışma grubundaki görüşmelerde, daha erken emekli olmanın yollarını aramaya kesinlikle izin verilmemesi gerektiği belirtildi. BDA, esnek emeklilik sistemini, yaşlı işçilerin gönüllü olarak çalışabilmesi için kullanmayı amaçlıyor. Bunun da belirli bir zamanla sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor.

Alman Sendikalar Birliği DGB ise bu sınırlandırmaya karşı çıkıyor. Birlik Başkan Yardımcısı Buntenbach, şayet emeklilere böyle bir çalışma imkanı verilecekse, genç çalışanlarla aynı şartlarda verilmesi gerektiğini söyledi.

Federal hükümet tarafından görevlendirilen çalışma grubu gelecek hafta Perşembe günü ilk toplantısını yapacak. Hükümet temsilcileriyle birlikte muhalefet parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri grup görüşmelerine katılacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48