banner39

Almanlar da Romanları sürmüş

Fransa'dan önce Almanlar da Romanları Kosova'ya sürmüş!

Avrupa 20.09.2010, 13:42 20.09.2010, 18:49
Almanlar da Romanları sürmüş

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Ülkesindeki Romanları kovduğundan dolayı AB tarafından ağır bir şekilde eleştirilen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Almanya’nın da böyle bir planı olduğunu iddia ederek kendini savunmuştu.

Alman haber ajansı DPA’nın bildirdiğine göre gerçekten de Alman hükümetinin yaklaşık 8500 Kosovalı Romanı ülkelerine geri göndermeyi planladığı ortaya çıktı. Almanya’ya iltica eden toplam 13.000 Kosovalı’dan bazılarının Sırbistan’dan ayrılan Kosova Cumhuriyetine geri gönderildiği bildirildi. 8500 mülteci Romanlardan kalanlarının da önümüzdeki yıllarda aşamalı olarak gönderileceği kaydedildi.

Alman İçişleri bakanı Thomas de Maiziere’nin Kosova İçişleri bakanı Bayram Rexhepi ile yaptığı Geri Gönderim Antlaşmasına göre her yıl Almanya’dan yaklaşık 2500 Kosovalı Roman geldikleri yerlere geri gönderilecek.

Berlin Eyaleti İçişleri senatörü Ehrhart Körting geri gönderme kararını eleştirerek,  mültecilerin halen tam olarak güvenliği sağlanamamış bölgelere geri gönderilme tehlikesi olduğunu söyledi. Bu tür mültecilerin geri gönderilebilmesi için her birinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Balkan Savaşından sonra 1999 ve sonraki yıllarda Almanya’ya gelen mültecilerden 76’sı Roman olmak üzere 541 kişi geri gönderilmiş. Bu sene ise Temmuz sonuna kadar 102’si Romanlardan olmak üzere 364 mülteci yurtdışı yapılmış.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?