banner39

Almanlar Erdoğan'ın Köln konuşmasına karşı

Alman'yada yapılan bir ankete göre Almanların üçte ikisinden fazlası Erdoğan'ın Köln'de konuşmasını istemiyor.

Avrupa 24.05.2014, 12:45 24.05.2014, 14:20
Almanlar Erdoğan'ın Köln konuşmasına karşı

Mucahid Yıldız/ Dünya Bülteni - Almanya

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'nın Köln şehrinde konuşma yapacağı toplantıya yaklaşık 30 bin kişinin katılması bekleniyor. Alman medyasında daha önce de, Erdoğan'ın son ziyaretinde Berlin'de binlerce kişinin Erdoğan'ı protesto edeceği bildirilmiş, ancak Brandenburg kapısı önünde toplananların sayısı bini geçmemişti.

Günlerden beri Alman medyasının Türk hükümetine ve Başbakan Erdoğan'a karşı yayınladıkları kışkırtıcı haberlerlerin alman kamuoyunun şekillendirmede etkili olduğu bildiriliyor. 'YouGov' isimli araştırma kurumunun 'Die Welt' gazetesi için yaptığı bir ankete göre Almanların yüzde 69'u, Almanya'da yaşayan Türklerin Türkiye'de seçim hakkı olduğunu öne sürerek, Erdoğan'ın Köln'e gelerek seçim kampanyası yapmasının uygun olmadığını belirtti. Yüzde 52'si de Soma'daki maden faciası dolayısıyla Köln Belediyesinin Erdoğan'ın konuşmasına izin vermemesi gerektiğini savundu.

Kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 81'i Türkiye devletinin demokratik olmadığını düşünüyor. Yalnızca yüzde 10'u Türkiye'de demokrasinin geçerli olduğunu söyledi. Yüzde 12'si Türkiye'nin AB'ye alınması gerektiğini ifade ederken, yüzde 77'si Türkiye'nin AB'ye üye olarak alınmasını istemediğini bildirdi.

YouGov'un 21 ve 23 Mayıs tarihleri arasında internet üzerinden yaptığı ve 1007 kişinin katıldığı anket sonuçlarında Almanların yüzde 37'sinin de Türkiye'nin demokratikleşmesine yardım etmesi gerektiğini düşündüğü belirlendi. Yüzde 28'i ise Almanya'nın Türkiye'nin içişlerine karışmaması gerektiğini savundu. Yüzde 11'i Türkiye ile ilişkilerin tamamen kesilmesini isterken, bir o kadarı da Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırım uygulanmasını istedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?