banner15

Almanlar internete uzak kaldı

Dünyada milyonlarca insan Google’sız, twitter’siz, facebook’suz ve diğerleri olmadan bir hayat düşünemezken, Almanya’da her altı kişiden biri henüz internete hiç girmemiş

Almanlar internete uzak kaldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal İstatistik Dairesi’nin dün Wiesbaden’da yaptığı bir açıklamaya göre yaşları 17 ile 74 arasındaki nüfusun yüzde 17’si henüz hiç internete girmedi. Özellikle nüfusun büyük bir bölümünü teşkil eden yaşlıların henüz internet tecrübesinin hiç olmadığı ortaya çıktı. Yaşları 55 ile 74 arsındaki insanların yüzde 42’si internete hiç girmedi.

Yeni nesil ise internetten bilgi edinmeye adeta ana sütüyle eş zamanlı olarak başlıyor. Almanya’daki genç nüfustan internete henüz hiç girmemiş olanların oranı yüzde 10 olarak tesbit edildi. AB üyesi 27 ülkeyle kıyaslandığında Almanya’nın ortalamanın altında yeraldığı görülüyor. AB genelinde henüz internete hiç uğramayanların ortalaması yüzde 27’yi buluyor.

İnternetten en az uzak kalan Avrupa ülkesi İsveç. İsveç’te henüz internete girmemiş olanların oranı yüzde 7’yi geçmiyor. Ardından herbiri yüzde 8’le Lüksemburg ve Hollanda geliyor.

AB üyesi şu üç ülkede ise nüfuslarının yarısından fazlası henüz internet tecrübesi yaşamadı: Romanya’da nüfusun yüzde 57’si, Yunanistan’da yüzde 52’si ve Bulgaristan’da da yüzde 51’i.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35