banner39

Almanlar intihalci bakanı geri istiyor

Alman intihalci bakanın dokunulmazlığı kaldırıldı, hakkında soruşturma başlatıldı. Diğer taraftan Facebook’ta yarım milyon üye intihalci bakanın geri gelmesini istiyor

Avrupa 04.03.2011, 16:21 04.03.2011, 16:21
Almanlar intihalci bakanı geri istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın eski Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg doktorasında intihal yaptığından dolayı baskılar artınca görevini bırakmak zorunda kalmıştı. Guttenberg diğer bütün politik görevlerinden de istifa etti. Böylece dokunulmazlığı kaldırılan Guttenberg hakkında yapılan 80 suçduyurusu üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Diğer taraftan Guttenberg taraftarları internetten yaptıkları çağrılarla intihalci bakanın görevine geri dönmesini istiyorlar. Salı günü açılan facebook sayfasına Perşembe sabahına kadar 500 bin üye kaydı yapıldı. Facebook Guttenberg sayfasını açanlar onun en sevilen Alman siyasetçi olduğunu göstermek istediklerini söylediler. Guttenberg’in doktorasında bilimsel hırsızlık yapmış olmasına rağmen politikaya geri dönmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Guttenberg karşıtları da yine facebook’ta bir sayfa açarak ‘Biz Guttenberg’i geri istemiyoruz’ mesajı verdiler. Ancak bu sayfaya Perşembe sabahına kadar üye olan sayısı sadece 27 bine ulaştı.

Facebook üzerinden Guttenberg taraftarlarının bildirdiğine göre bu hafta sonu Almanya’nın bazı şehirlerinde eski savunma bakanı intihalci Guttenberg için gösteriler yapılacak.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?