banner39

Almanlar Katar'a da tank satacak

Katar, 2 milyar Avro tutarında 200 adet Alman Leopard model tank satın almak istiyor. Alman Federal Başbakanlık Dairesi ile Federal Ekonomi Bakanlığının konuya sıcak baktığı bildirildi.

Avrupa 30.07.2012, 13:22 30.07.2012, 13:22
Almanlar Katar'a da tank satacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haftalık dergi 'Spiegel'in verdiği bilgiye göre Katar Emirliği, Alman yapımı Leopard-2 model tanklardan 200 adet satın almak istiyor. Tankların bedelinin yaklaşık 2 milyar Avroyu bulacağı tahmin ediliyor. Birkaç hafta önce tankları üreten Alman şirketi Krauss-Maffei Wegmann'dan bir heyet, Katar'a giderek görüşmeler yaptı.

Alman Başbakan Angela Merkel, Başbakanlık Dairesi Başkanı ve bazı bakanlardan oluşan Federal Güvenlik Konseyi'nde henüz Katar'a tank satışı konusunun görüşülmediği bildirildi. Ancak Başbakanlık Dairesi ile Federal Ekonomi Bakanlığı'nın tank satışlarından yana olduğu belirtildi.

Alman Federal hükümeti, NATO kapsamında bir üçüncü devletler listesi oluşturarak, bu ülkelere stratejik bakımdan silah satışlarının serbest bırakılması için çaba harcıyor. Spiegel dergisinin haberine göre, Alman NATO temsilcisi Martin Erdmann, bu konuda Brüksel'de yeni bir girişimle Almanya'nın bu planını kabul ettirmeye çalışacak. Daha önce Şikago'da yaptığı çalışma bir sonuç vermemişti.

Almanya'da son olarak silah satışları konusunda yapılan tartışmalarda Suudi Arabistan'a ve Endonazya'ya yapılması planlanan tank satışları ele alınmış, insan hakları çevrelerince ve bazı siyasi partiler tarafından Alman silah ticareti hakkında eleştiriler yapılmıştı.

Yapılan eleştirilerde Alman hükümeti, İsrail'e sattığı, nükleer silahlarla donatılabilecek denizaltılarla İran'a karşı olası bir saldırı sonucu savaşa neden olmakla ve Arap ülkelerine sattığı tanklarla da buralardaki insan haklarını ihlale ortak olmakla suçlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?