banner39

Almanlar Nabucco hisselerini Avusturya'ya sattı

Alman enerji devi RWE, yüzde 17'lik Nabucco boru hattı hisselerini Avusturya enerji devi OMV'e sattı.

Avrupa 15.04.2013, 12:02 15.04.2013, 12:02
Almanlar Nabucco hisselerini Avusturya'ya sattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

RWE, uzun bir süreden beri Nabucco projesinden ayrılmak istediğini belirterek, geçen yıl Aralık ayında Avusturya enerji holdingi OMV yetkilileriyle görüşmeler yapıldığını açıklamıştı. OMV şefi Gerhard Roiss, Şubat ayında OMV'in, RWE'nin hisselerini satın almak istediğini bildirmişti. OMV tarafından RWE hisselerinin satın alındığı haberi onaylandı, ancak ödenen miktar hakkında bir bilgi verilmedi.

Nabucco boru hattı ile Avrupa Birliği, Orta Asya'daki doğal gaz rezervlerine ulaşmak ve böylece Rusya'ya olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Yeni boru hattıyla özellikle Azerbaycan'dan doğal gaz Avrupa'ya taşınacak. Projeye Avusturya ile birlikte Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye de katılıyor.

Ancak Nabucco projesinde geçen yıl bazı problemler ortaya çıktı. Önceki plana göre boru hattı, Türkiye'nin doğusundan Bulgaristan'a kadar gelerek, Balkanlar üzerinden Avusturya'daki dağıtım merkezi Baumgarten'e ulaşacaktı. Görüşmelerde daha kısa yeni bir alternatif üzerinde duruluyor. 'Batı Nabucco' adı verilen yeni güzergaha göre Bulgaristan-Türkiye sınırında başlayacak boru hattı Baumgarten'e kadar devam edecek.

Ayrıca Rusya da, Aralık ayında 'South Stream' hattının yapım çalışmalarına başlayarak Nabucco üzerindeki baskıyı artırdı. South Stream boru hattı Ukrayna'ya uğramadan Bulgaristan'a, oradan da Avusturya ve İtalya'daki dağıtım merkezlerine ulaşacak.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?