banner15

Almanlar NSA tartışmasını abartılı buluyor

Almanların çoğunluğu, Amerikan istihbaratı NSA'nın takibi sonucu kendilerinin şahsen zarar görmüş olabileceğine ve tehdit altında olduklarına inanmıyor.

Almanlar NSA tartışmasını abartılı buluyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın milyonlarca kişiye ait özel bilgileri takib ederek kayıt altına almış olması, Alman halkının çoğunluğu tarafından rahatsız edici bir durum olarak algılanmıyor. 'Wirtschaftswoche' isimli dergi için Allensbach Düşünce Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı ankete göre Almanların yüzde 76'sı, Amerikan istihbarat çalışmalarının kendilerine şahsen zarar verebileceğine inanmıyor.

Kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 24'ü NSA çalışmalarından dolayı çok endişe duyduklarını, yüzde 32'si ise biraz kaygılı olduklarını söyledi. Yüzde 44'ü, NSA hakkında yapılan tartışmaların yersiz olduğunu, konuya gereğinden fazla değer verildiğini belirtti.

Araştırma Enstitüsü Müdürü Renate Köcher, araştırma raporunda, çoğunluğun istihbarat çalışmalarını eleştirmesine rağmen, kişisel zarar görebilecekleri konusundaki endişelerin sınırlı kaldığını kaydetti. Köcher, NSA skandalının Almanları sosyal ağlardan alıkoymasının adeta mümkün olmadığını ifade etti.

Araştırmada kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 54'ü özel bilgilerinin internette korunmadığı görüşünü taşırken, yalnızca yüzde 17'si devletin özel bilgiler konusunda daha dikkatli olduğunu düşünüyor. Çoğunluk ise ekonomik sektörlere ve devlete güven duymadığı halde adeta kaderci bir yaklaşımla ya da umursamaz bir tavırla interneti kullanmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48