banner39

Almanlar 'soğuk savaş'tan korkuyor

Son yapılan bir ankete göre Ukrayna krizinin artmasından dolayı Almanların çoğunluğu 'Soğuk Savaş'ın yeniden başlamasından korkuyor.

Avrupa 01.05.2014, 12:37 01.05.2014, 12:37
Almanlar 'soğuk savaş'tan korkuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna'da krizin artarak devam etmesi Alman halkı arasında yeni bir soğuk savaş korkusuna neden oldu. Birinci televizyon kanalı ARD tarafından yapılan bir ankete göre Alman halkının yüzde 72'si durumun daha da kötüleşmesinden korkuyor.

Ankete katılanlardan çoğu Almanya ile Rusya arasındaki ilişkilere kritik bakarken, yalnızca yüzde 14'ü Rusya'nın halen güvenilir bir partner olduğunu düşünüyor. ARD'nin verdiği bilgilere göre Almanya'da Rusya'ya olan güven hiç bu kadar düşmemişti. Kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 8'i Rusya ile tüm ilişkilerin sona erdirilmesini taleb etti.

Rusya'ya yaptırımlar konusundaki sorulara verilen cevaplarda ise yüzde 51'i bazı Ruslara Avrupa'ya giriş yasağı uygulanmasını doğru bulurken, yüzde 41'i bunun yanlış olduğunu söyledi. Ekonomik yaptırımlara ise halkın yüzde 50'sinden destek geldi. Mart ayında yapılan ankette yüzde 38'i ekonomik yaptırımlardan yana olduğunu belirtmişti. Son yapılan ankette yüzde 43'ü ekonomik yaptırımlara karşı olduğunu bildirdi. Yüzde 60'ı her şeye rağmen Almanya'nın batılı müttefiklerinin yanında yer alması gerektiğini savundu.

Ukrayna'ya askeri yardıma ise Alman halkının yüzde 75'i karşı çıktı. Yüzde 18'i Ukrayna'ya askeri destek verilmesinin yerinde olduğunu düşünüyor. ARD'nin anketine 28 ve 29 Nisan tarihlerinde binden fazla kişi katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?